Illinoiský kongresman Adam Kinzinger vyzval 25. srpna 2021 prezidenta Joe Bidena, aby zvážil využití nouzových pravomocí k udržení jaderných elektráren Byron a Dresden v provozu, přinejmenším do přijetí nových státních nebo federálních zákonů k zajištění „rovných podmínek“ pro tyto elektrárny. Společnost Exelon nezávisle na tom uvedla, že její jaderné elektrárny v Illinois, včetně Byron a Dresden, vyráběly během rekordně teplého července elektřinu na plný výkon.

Jaderné elektrárny Dresden (nalevo) a Byron. (Zdroj: Exelon)
Jaderné elektrárny Dresden (nalevo) a Byron. (Zdroj: Exelon)

„Píši vám s naléhavou žádostí o přijetí mimořádných opatření – k zachování kontinuity provozu těchto elektráren,“ napsal Kinzinger v dopise prezidentovi z 23. srpna, který byl také poslán v kopii vrcholným vládním úředníkům. Pokračuje v naléhání na prezidenta „nebo jeho delegáty“, aby s odvoláním na „nové nebo stávající mimořádné události“ použili zákonné pravomoci, které mohou zajistit další provoz obou elektráren. Podle něj zákon o obranné výrobě a federální energetický zákon poskytují nouzové pravomoci k vynucení určitých činností poskytovatelů energie a úřady mohou některý z těchto zákonů využít.

Kinzinger ve svém prohlášení zveřejněném po odeslání dopisu uvedl, že „ohromné“ selhání vedení na státní úrovni vyvolalo bezprostředně hrozící uzavření elektráren Byron a Dresden. Navzdory skutečnosti, že Kongres je „připraven schválit“ dvoustrannou legislativu – zákon o zachování stávající jaderné energie – který by poskytoval program finančních úvěrů, je nepravděpodobné, že by taková legislativa mohla pomoci elektrárnám Byron a Dresden, protože mají ukončit výrobu elektřinyv následujících týdnech, dodal.

„Jak je uvedeno v mém dopise prezidentovi, existují stávající právní opatření, která má Bidenova vláda k dispozici a které by tyto elektrárny zachránily před uzavřením. Proto naléhavě žádám, aby byly tyto pravomoci využity k udržení našich závodů v provozu. Existuje spousta důvodů, proč je to výhodné: pro energetickou nezávislost a stabilitu, zachování bezemisních zdrojů pro dostatečnou výrobu v základním zatížení, zachování klimatu, ochrana veřejného zdraví, národní obrana a bezpečnost atd. Nemůžeme již před tímto problémem zavírat oči; musíme zachránit naše jaderné elektrárny,“ řekl Kinzinger.

„Pokud illinoiským úřadům ve Springfieldu chybí vůle tyto elektrárny zachránit a pokud Kongres nemůže jednat dostatečně rychle, pak je načase, aby prezident zasáhl a zvážil všechna možná opatření na podporu jaderné energie ve prospěch naší kolektivní bezpečnosti – včetně bezpečnosti energetických zdrojů, klimatu, ekonomiky a národa.“

Společnost Exelon v roce 2019 uvedla, že v letošním roce uzavře dvoublokové elektrárny Byron a Dresden kvůli nízkým cenám energií a špatně nastavené strategii na trhu, která elektrárnám na fosilní paliva poskytne nespravedlivou konkurenční výhodu, pokud nebudou schváleny reformy státní politiky na podporu jejich dalšího provozu. Balíček zákonů v oblasti čisté energie, který by toho dosáhl, se zasekl na posledním zasedání zákonodárného sboru v Illinois kvůli sporům ohledně opatření nesouvisejících se zachováním provozu jaderných elektráren. Byron má podle současných plánů ukončit výrobu v září a Dresden v listopadu.

Skupina zákonodárců z Illinois začátkem tohoto měsíce vyzvala valné shromáždění státu, aby se co nejdříve vrátilo k jednacím stolům a schválilo právní předpisy, které by udržely jaderné elektrárny v provozu. Shromáždění je nyní připraveno sejít se na zvláštním zasedání 31. srpna, ačkoli podle senátorky Sue Rezinové – jedné z těch, které vedou kampaň za hlasování – není energetická legislativa na pořadu dne. „Aby byly zachovány naše jaderné elektrárny, musí předseda Senátu Harmon vyhlásit hlasování o návrhu zákona, dokud jsou pro to předpoklady,“ napsala na twitteru 23. srpna.

Spolehlivost elektráren Byron a Dresden

Illinoiské jaderné elektrárny společnosti Exelon fungovaly na plný výkon během nejteplejšího července za nejméně 142 let, uvedla společnost 24. srpna. Provozovatelé přenosové soustavy v Illinois vydali několik upozornění na velmi horké počasí, které požadovaly, aby byl připraven maximální výkon pro výrobu elektřiny v rizikovém období.

„Naše jaderná zařízení patří mezi nejspolehlivější elektrárny v zemi a víme, jak je důležité, aby byly k dispozici za extrémně horkých dní, jaké jsme nedávno zažili v Illinois,“ řekl Shane Marik, starší viceprezident pro středozápad společnosti Exelon Generation.

Jaderné elektrárny v Illinois vyrábějí více než polovinu elektřiny a patří mezi ně Braidwood, Byron, Clinton, Dresden, LaSalle a Quad Cities. Exelon již dříve uvedl, že jaderné elektrárny Braidwood a LaSalle jsou také v blízké budoucnosti vystaveny vysokému riziku předčasného uzavření.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..