Argentina usiluje o zdvojnásobení výkonu svých jaderných elektráren díky novým čínským blokům a „národnímu“ projektu výstavby nového bloku Candu s kanadskou podporou. 24. srpna 2021 to řekl v rozhovoru pro deník Perfil vedoucí energetické společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA (NA-SA ), José Luis Antúnez. Výstavba bloku Hualong One by v jaderné elektrárně Atucha mohla začít již příští rok.

Jaderná elektrárna Atucha s dvěma bloky typu Candu o výkonech 360 a 745 MWe. (Zdroj:  Nucleoeléctrica Argentina SA)
Jaderná elektrárna Atucha s dvěma bloky typu Candu o výkonech 360 a 745 MWe. (Zdroj: Nucleoeléctrica Argentina SA)

Antúnez uvedl, že plány na nový reaktor v Atucha budou výsledkem obnoveného partnerství s Čínou, o kterém se diskutovalo v letech 2014 až 2017, ale u kterého vypršela platnost podaných nabídek. V rozhovoru Antúnez řekl, že mezivládní jednání mohou vést k novému „finančnímu balíčku“ a podpisu smluv, po kterém může začít výstavba, což doufá, že se stane v polovině příštího roku.

Mezitím NA-SA pokročí s přípravami v lokalitě Atucha, upraví podloží a zřídí přístupové cesty pro „více než 5 000 pracovníků“, kteří se budou na výstavbě podílet.

Argentina mění plány

Předchozí plány počítaly s tím, že Čína podpoří NA-SA při výstavbě nového těžkovodního reaktoru (PHWR) v Atucha, ale Antúnez uvedl, že nyní se počítá s tlakovodním reaktorem Hualong One (HPR-1000).

Nyní je výstavba PHWR považována za „národní projekt“ s určitou podporou Kanady, řekl Antúnez.

Místo pro nový blok Candu ještě není určeno, řekl Antúnez, přestože by to mohlo být v jaderné elektrárně Atucha nebo poblíž ní. Už nyní je ale dané, že v blízkosti druhé argentinské elektrárny Embalse udělají většinu inženýrských prací argentinské firmy a pracovníci, kteří získali zkušenosti při modernizaci tamního reaktoru Candu. Ta byla dokončena v roce 2019 a blok díky ní může zůstat v provozu dalších 30 let.

„Budeme mít techniky a profesionály z oblasti Embalse na výrobu komponent, kterých bude mnoho, a z národního průmyslu. To znamená, že k této jaderné elektrárně soustředíme zdroje, které máme z výrobního a kovoobráběcího průmyslu,“ Řekl Antúnez.

Ve stejném duchu plánuje Argentina znovu uvést do provozu svůj závod na těžkou vodu Arroyito, který bude zásobovat nový reaktor i stávající těžkovodní elektrárny. Závod je ve společném vlastnictví Národní komise pro atomovou energii (Comisión Nacional de Energía Atómica, CNEA) a regionální vlády, ale předchozí národní vláda ho uzavřela, což přinutilo společnost Nucleoeléctrica dovážet ze zahraničí pro své potřeby 25 tun těžké vody ročně.

Jaderná energetika v Argentině

Argentinský jaderný sektor má tři elektrárny PHWR s celkovou výrobní kapacitou 1641 MWe v elektrárnách Atucha I, Atucha II a Embalse. Celkově plány odhalené Antúnezem představují zdvojnásobení instalovaného výkonu jaderné energetiky.

Atucha je také místem, kde se buduje prototyp argentinského 25MWe reaktoru CAREM, který je ve vlastnictví CNEA a staví jej NA-SA.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..