Americké ženijní vojsko USACE (US Army Corps of Engineers) společně s vládou Aljašky a dalšími stranami našly konečné znění dohody o likvidaci historického jaderného reaktoru ve Fort Greely. Demontáž tlakovodního reaktoru SM-1A, po níž se z objektu stane muzeum, má začít příští rok.

V budovách reaktoru SM-1A ve Fort Greely. (Zdroj: USACE)
V budovách reaktoru SM-1A ve Fort Greely. (Zdroj: USACE)

Reaktor SM-1A měl tepelný výkon 20,2 MWt a byl provozován v letech 1962 až 1972. Nachází se ve vojenské základně Fort Greely nedaleko města Delta Junction ve střední Aljašce, 225 mil severovýchodně od největšího aljašského města Anchorage. Byl postaven podle prototypu SM-1 (Stationary, Medium Size), vybudovaného ve Fort Belvoir ve Virginii, coby testovací jednotka pro vyzkoušení tohoto typu vybavení v arktickém prostředí. Především měl zásobovat elektřinou a topnou párou technickou infrastrukturu ve Fort Greely, jeho druhým posláním pak bylo poskytnout materiál ke studiu ekonomiky jaderných zdrojů ve srovnání s fosilními zdroji v odlehlých oblastech, kde je vysoká cena paliv a dlouhé dodavatelské řetězce.

Provoz a vyřazování reaktoru SM-1A

Výstavba reaktoru, který využíval oxidové palivo s vysoce obohaceným uranem a pokrytím z nerezové oceli, začala v roce 1958 a kritické hladiny poprvé dosáhl v březnu 1962. Po deseti letech byl natrvalo odstaven a uveden do tzv. „safstor“ stavu (safe storage, bezpečné uchování), což zahrnovalo odstranění paliva, mírnou dekontaminaci, přepravu radioaktivního odpadu, obalení řady reaktorových komponent betonem a maltou, zapečetění tlakové nádoby, instalaci varovných znaků a sledovacích zařízení. Do některých prostorů byl omezen vstup kvůli radiační bezpečnosti.

USACE teď zamýšlí dokončit demontáž SM-1A a zrušit veškerá omezení v jeho prostorech. Tento měsíc by měl být vydán závěrečný ekologický posudek s potvrzením, že demontáž nemá významnější environmentální dopady, a že USACE dostatečně zodpověděla otázky, vznesené během letošních veřejných slyšení. USACE uvádí, že pak použije svůj plán demontáže a že v letošním roce plánuje podat žádost o předložení návrhu (Request for Proposals, RFP) na příslušné práce.

Živá historie

USACE rovněž podepsala memorandum o dohodě s Úřadem Aljašky pro zachování historických památek (Alaska State Historic Preservation Office) a městem Delta Junction o uchování historické SM-1A a jeho arktické mise. Počítá se s podrobnou video a fotodokumentací demontáže a rozhovory s bývalými operátory, zaměstnanci a dalším personálem, který se podílel na výstavbě, provozu a likvidaci SM-1A.

USACE uvádí, že zachová co nejvíce součástek a vybavení, pokud to bude “bezpečné a proveditelné”.

SM-1A je jedním ze tří odstavených amerických vojenských jaderných reaktorů, za které USACE zodpovídá. Dalšími jsou MH-1A na lodi Sturgis třídy Liberty ze 2. světové války, která se tak stala první plovoucí jadernou elektrárnou na světě, a SM-1 ve Virginii. Vyřazení MH-1A bylo dokončeno v roce 2019, vyřazení SM-1 by mělo být dokončeno v roce 2025.

Videoexkurze po budovách reaktoru SM-1A je k dispozici na YouTube.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..