Španělská Rada ministrů 27. července povolila společnosti Enresa, která se zabývá demontáží reaktorů a správou jaderných odpadů, spustit tendr na návrh, podporu licencování, stavbu a údržbu meziskladů na vyhořelé palivo pro jaderné elektrárny Almaraz, Ascó, Cofrentes a Vandellós II. Hodnota smlouvy je přibližně 220 milionů eur.

JE Almaraz, která potřebuje mezisklad pro začátek demontáže, zdroj: CSN
JE Almaraz, která potřebuje mezisklad pro začátek demontáže, zdroj: CSN

V současnosti mají všechny JE ve Španělsku, kromě Vandellós II, vlastní provizorní sklady přímo na svých pozemcích. Nové mezisklady mají podle nařízení být v provozu do roku 2026 na všech stávajících elektrárnách kromě Trillo. Na suchých úložištích přijde odpad do svářených kovových kanystrů, obalených betonem.

Nové mezisklady

Enresa uvedla, že nadcházející tendr má zajistit suché mezisklady pro vyhořelé palivo z JE Ascó, Cofrentes a Vandellós od roku 2026. Do nového skladu mají také přijít vyhořelé články z JE Almaraz, jejíž dvě jednotky čeká v letech 2027 a 2028 trvalé odstavení a demontáž. Dodává, že nový systém bude mít stejný design pro všechny elektrárny, proto také projde jen jedním schvalovacím procesem. Podle Enresy to znamená významnou úsporu z rozsahu a nižší náklady díky sdílení pomocného vybavení, náhradních dílů, jednotných procedur a výcviku personálu.

“Na implementaci těchto řešení bude potřeba pět let od vypsání tendru do roku 2026, kdy budou plně funkční. Tuto lhůtu uvádíme ve výběrovém řízení,” dodává Enresa.

Nové sklady budou kompatibilní se všemi strategiemi na dočasné ukládání jaderného paliva, které Španělsko přijala ve svém Obecném plánu nakládání s radioaktivními odpady (General Radioactive Waste Plan, GRWP), který nyní prochází revizí. GWRP shrnuje strategie a aktivity, které se Španělsko zavazuje uplatnit v oblastech radioaktivních odpadů, demontáže jaderných kapacit a finanční analýzy těchto aktivit. Schválila ji Rada ministrů a pravidelně prochází revizemi a aktualizacemi.

Na JE Trillo od roku 2002 funguje dočasné sudové úložiště. Má betonové stěny a střechu, pojme až 80 sudů vhodných pro skladování i transport.

Dočasné úložiště bylo také postaveno na JE José Cabrera pro skladování veškerého paliva z jejího jediného reaktoru – ten byl odstaven v roce 2006 a bez úložiště nemohla začít jeho demontáž. Na skladu je 12 modulů naložených vyhořelým palivem a čtyři dodatečné sudy, které obsahují hlavně vysoce radioaktivní kousky kovu z vnitřního vybavení reaktoru.

Na JE Asco bylo postaveno provizorní úložiště pro suché skladování vyhořelého paliva z obou reaktorů. Sestává ze dvou desek ze zpevněného betonu, s kapacitou 16 úložných modulů na desku.

Enresa uvedla, že i nové mezisklady budou dočasné: nakonec má vzniknout jednotný ústřední sklad (Centralised Storage, CTS), pro jehož umístění byla v prosinci 2011 vybrána obec  Villar de Cañas ve středu provincie Cuenca. V červenci 2015 oznámila Rada pro jadernou bezpečnost svůj závěr, že toto místo je vhodné pro centrální úložiště. CTS byla navržena pro 100-letý provoz, ačkoliv stávající GWRP vyžaduje jen 60.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..