V 6. bloku jaderné elektrárny Bruce v Ontariu skončila demontáž reaktorových zařízení. V rámci 48měsíčního projektu na modernizaci tohoto reaktoru typu Candu jej čeká instalace náhradních dílů, což by mělo umožnit prodloužení provozní doby o 40 let.

Rozebírání reaktoru CANDU 750 B v 6. bloku jaderné elektrárny Bruce. (Zdroj: Bruce Power)
Rozebírání reaktoru CANDU 750 B v 6. bloku jaderné elektrárny Bruce. (Zdroj: Bruce Power)

Program modernizace bloků Bruce 3-8 s názvem Major Component Replacement (MCR) realizovaný společností Bruce Power zahrnuje výměnu klíčových komponent reaktorů, včetně parogenerátorů, tlakového potrubí, trubek u tlakové nádoby (calandria), a vedlejších potrubí (feeder tubes). MCR je součástí programu Life-Extension Program, který začal v lednu 2016 a podle něhož čeká všech osm reaktorů společnosti výměna starších systémů během pravidelných odstávek. V 1. a 2. bloku již celá výměna proběhla.

Práce na modernizaci 6. bloku začaly v lednu 2020 a měly by být dokončeny v lednu 2024. V roce 2023 by pak měla začít modernizace 3. bloku, v roce 2025 – 4. Každá z modernizací bloků pak bude kratší a levnější než předchozí. Modernizace posledního reaktoru, tedy bloku číslo 8, by měla být dokončena v červenci 2033.

Týmová práce v Bruce

Projektový tým MCR společně s se svým obchodním partnerem Shoreline Power Group, což je společný podnik Aecon, SNC-Lavalin a United Engineers & Constructors, přibližně 10 měsíců demontoval a odstraňoval z reaktoru 6. bloku tlakové trubky a další vnitřní komponenty. Poslední z těchto demontáží skončila v předstihu 9. července.

“Toto je důležitý moment pro projekt MCR,” uvedl Jeff Phelps, viceprezident Bruce Power pro velké projekty. “Nyní obracíme svou pozornost k revizním pracím a instalaci komponent, což bude znamenat více práce pro naše odborníky.”

Skupina Shoreline Power Group je zodpovědná za výměnu palivových kanálů a vedlejších trubek, což znamená demontáž celého reaktoru, jeho revizi a instalační práce. Zahrnuje to výměnu 960 vedlejších trubek, 480 palivových kanálů a 480 trubek pro tlakovou nádobu (calandria tubes). Práce podpořili také další klíčoví obchodníci a dodavatelé včetně SNC-Lavalin, Eclipse Automation, CANDU, Black & McDonald a Nuvia Canada Inc, projekt rovněž obdržel nepřímou podporu od průmyslových odborníků z Ontario Power Generation a Canatom, kteří nabídli asistenci při demontáži.

“Uskutečnit projekt takových rozměrů a komplexnosti vyžaduje rozsáhlou spolupráci a podporu od průmyslových špiček a partnerů projektu, což se nám skvěle daří od samého začátku,” uvedl Eric Chassard, výkonný viceprezident Bruce Power pro projekty a inženýrství. “Jedině díky této týmové spolupráci a vzájemné podpoře může teď MCR Project poskytnout lidem v Ontariu stabilní, levný a čistý zdroj energie pro příští dekády.”

Jaderná energetika pokrývá zhruba 60 % spotřeby Ontaria, které v roce 2014 zcela ukončilo produkci elektřiny z uhlí. Jaderné bloky Bruce Power vyrábějí asi 30 % elektřiny v této provincii.

Vodíkový problém

Bruce Power uvedla, že v rámci probíhající plánované revize, testování a údržby detekovala vyšší hodnoty vodíkového ekvivalentu v tlakovém potrubí 3. a 6. bloku oproti původním odhadům. Tato hladina překračuje limity, stanovené v provozních podmínkách těchto reaktorů. Blok 3 právě prochází běžnou inspekcí a údržbou, zatímco na bloku 6 probíhá MCR, v jehož rámci čeká všechny tlakové trubky výměna.

Společnost došla k závěru, že to nemá žádný dopad na bezpečnost bloků. “Všech šest bloků, které jsou nyní v provozu, nedávno podstoupilo stejné revize a zjistili jsme, že jsou naprosto v pořádku,” uvádí.

Bruce Power o tom informovala dozorný úřad Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC), který si od všech kanadských držitelů povolení pro provoz jaderných elektráren vyžádala pravidelné zprávy o bezpečné práci tlakových trubek. CNSC odpověděla, že uváděná hladina vodíku “nepředstavuje problém ve chvíli, kdy jsou reaktory odstaveny, nebo fungují za běžné provozní teploty”.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..