23. července, v rámci Dne Arktidy, který proběhl v Petrohradě, podepsaly vzájemnou Dohodu o spolupráci ruská státní korporace Rosatom a světový lídr v oblasti řízení dodavatelských řetězců – korporace DP World. Předběžnou dohodu také podepsaly Rosatom a Infrastrukturní korporace Aeon.

Zleva: Sultan Ahmed Bin Sulayem (DP World) a Alexej Lichačov (Rosatom), zdroj: Rosatom
Zleva: Sultan Ahmed Bin Sulayem (DP World) a Alexej Lichačov (Rosatom), zdroj: Rosatom

Dohoda s DP World

Rosatom, který rozvíjí vlastní dopravní podnikání a infrastrukturu, a společnost DP World, světový lídr v námořní logistice a řízení dodavatelských řetězců, podepsaly dohodu o zahájení spolupráce na rozvoji pilotních kontejnerových přepravních cest mezi severozápadní Evropou a východní Asií s využitím oporné dopravní infrastruktury v Arktidě. Podle zástupců obou partnerů spolupráce národního infrastrukturního operátoru Severní námořní cesty a světového lídra v námořní logistice umožní otevřít a ověřit v praxi novou trasu pro nákladní lodní dopravu. Tato trasa zvýší objem obchodu mezi Evropou a Asií, spolehlivost lodní dopravy jako takové a přispěje ke stabilitě světového obchodu celkově.

Dohoda s Aeon

Rosatom a Aeon pak plánují svou vlastní spolupráci na realizaci projektů v oblasti arktické lodní dopravy. Spolupráce předpokládá výstavbu lodí ledoborné třídy nejméně Arc5 a vlečných lodí třídy nejméně Arc6/Icebreaker6 pro přepravu všech druhů nákladů, a speciálně pak produkce Syradajského uhelného naleziště na Tajmyru (projekt na těžbu ložiska realizuje společnost Severnaja zvezda, a.s., patří do Korporace Aeon).

Aktivity v Arktidě

„To, jak postupně budujeme stabilní dopravní infrastrukturu v Arktice, otevírá nové možnosti pro rozvoj euroasijského tranzitu: optimální dobu přepravy, snížení dopadů na životní prostředí kvůli kratší vzdálenosti a využívání moderních nízkouhlíkových řešení. Dnes jsme udělali velmi důležitý krok pro rozvoj strategického mezinárodního partnerství mezi Rosatomem a společností DP World,“ poznamenal Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu.

Sultan Ahmed Bin Sulayem, prezident skupiny DP World a její výkonný ředitel, okomentoval začátek nového partnerství takto: „Jako světová špička v oblasti komplexních služeb na inteligentní řízení dodavatelského řetězce DP World podporuje ruské snahy o diverzifikaci obchodních toků mezi Asií a Evropou. Severní tranzitní koridor nabízí nové možnosti ke zkrácení doby přepravy mezi Východem a Západem. Korporace DP World se už zavázala investovat 2 miliardy dolarů společně s Ruským fondem přímých investic a budeme pokračovat v práci s našimi ruskými partnery, abychom společně našli řešení, která umožní Severnímu tranzitnímu koridoru stabilní rozvoj.

DP World (Dubaj, SAE) je světovým lídrem v poskytování komplexních digitálních dopravně-logistických služeb, který zajišťuje obchodní přepravu po celém světě. DP World poskytuje tyto služby přes jednotnou globální síť, která sestává ze 129 oddělení v 55 zemích na šesti kontinentech, se silným působením jak na rozvinutých, tak na rozvíjejících se trzích. Společnost spravuje ty největší přístavy, terminály, industriální parky, logistická a ekonomická centra na světě o celkovém objemu nákladní přepravy více než 90 mln. TEU ročně.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..