Egyptská společnost Nuclear Power Plants Authority (NPPA) předala 30. června 2021 tamnímu jadernému dozoru Egyptian Nuclear and Radiological Regulation Authority (ENRRA) dokumentaci pro vydání stavebního povolení pro první dva bloky jaderné elektrárny El Dabaa. Jde o zásadní krok pro výstavbu této elektrárny s bloky VVER-1200, protože stavební povolení umožní, aby se naplno rozběhly stavební práce.

Vizualizace jaderné elektrárny El Dabaa. (Zdroj: Rosatom)
Vizualizace jaderné elektrárny El Dabaa. (Zdroj: Rosatom)

Celkem čtyři bloky generace III+ v této lokalitě postaví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

„Od zahájení projektu první jaderné elektrárny v Egyptě věnujeme maximální úsilí tomu, abychom postupně splnili všechny požadavky, které jeho realizace vyžaduje. Předání dokumentace předcházela společná práce NPPA a společnosti ASE, inženýringové divize Rosatomu, díky které jsme licenční dokumentaci dali konečnou podobu. Těší nás, že máme za sebou tuto práci, kterou jsme odvedli podle nejpřísnějších požadavků na kvalitu a při níž jsme museli dodržet egyptské i mezinárodní požadavky,“ uvedl Amged El-Wakeel, předseda představenstva společnosti NPPA.

O jaderné elektrárně El Dabaa

El Dabaa je první egyptskou jadernou elektrárnou a bude postavena ve městě El Dabaa v provincii Matrouh na pobřeží Středozemního moře zhruba 300 kilometrů severozápadně od Káhiry.

Budou ji tvořit čtyři bloky VVER-1200 o celkovém výkonu 4800 MWe. Jde o moderní technologii, která má reference a úspěšně pracuje. V Rusku jsou provozovány čtyři bloky: dva v Novovoroněžské a dva v Leningradské jaderné elektrárně. Další blok byl letos v červnu uveden do komerčního provozu v Běloruské jaderné elektrárně. Podobné bloky bude Rosatom stavět i v Maďarsku a ve Finsku.

Výstavba egyptské jaderné elektrárny probíhá podle balíku smluv, které vstoupily v platnost v prosinci 2017. Podle nich Rosatom tuto elektrárnu nejen postaví, ale po celou dobu životnosti pro ni bude dodávat jaderné palivo, bude pomáhat s výcvikem personálu a po dobu 10 let bude elektrárnu udržovat. V rámci dodatečné dohody Rosatom postaví v Egyptě sklad použitého jaderného paliva a dodá do něj obalové soubory na použité kazety.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..