Polská chemická skupina Synthos a petrochemická společnost PKN Orlen se dohodly spolupracovat na mikromodulárních reaktorech (MMR) a malých modulárních reaktorech (SMR). Podle dohody, kterou oznámily 29. 6., budou spolupracovat na výzkumu a vypracují studii proveditelnosti na instalaci takových reaktorů ve výrobních prostorech Orlen v Polsku.

SMR BWRX-300. Zdroj: GE Hitachi
Vizualizace bloku s malým reaktorem BWRX-300. (Zdroj: GE Hitachi)

Orlen uvádí, že ze své strany získá přístup k technologiím SMR a zkušenostem, zatímco Synthos získá “solidního partnera” pro společný vývoj malých jaderných elektráren v Polsku.

“Tato dohoda otevře cestu budoucnosti: vytvoření společného podniku mezi těmito dvěma skupinami pro rozvoj nízkoemisních projektů na výrobu elektřiny,” uvedl Orlen. “Když naplníme cíle, uvedené v této dohodě, výrazně pokročíme ve strategickém záměru Orlen Group dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 a zároveň posílíme energetickou bezpečnost Polska.”

“Jsme otevřeni všem inovativním řešením, která v následujících letech pomohou zvýšit hodnotu Orlen Group a upevnit její pozici jako lídra v oblasti energetických transformací ve Střední Evropě,” uvedl prezident PKN Orlen Daniel Obajtek.

“Uvědomili jsme si velký potenciál SMR a rozhodli jsme se podepsat dohodu o spolupráci se Synthos, která byla oznámena dnes. Vidíme v SMR potenciální zdroj energie jak pro naše petrochemické operace, tak pro rafinérie, a pro třetí strany. SMR rovněž mohou být zdrojem tepla a energie pro cíle, které si klademe ve vodíkové strategii Orlen Group. Vývoj technologií SMR nám dává šanci zajistit zdroj nízkoemisní energie, ale také posílit polskou ekonomiku a energetickou bezpečnost.”

Prezident Synthos Zbigniew Warmuz dodává: “Díky dohodě, kterou právě podepsaly Orlen Group a Synthos, má teď Polsko šanci zajistit si pro sebe špičkové nejmodernější technologie pro nízkoemisní jaderné zdroje. Jejich uplatnění je extrémně důležité pro obě společnosti, stejně jako pro polský průmysl jako takový, který teď čelí velké výzvě: snížit emise skleníkových plynů, aniž by to ohrozilo naši konkurenceschopnost na evropském a světovém trhu.”

„Malé modulární reaktory jsou příležitostí k dekarbonizaci, která, coby doplněk obnovitelných zdrojů, zajistí bezpečné dodávky elektřiny a tepla pro průmysl, a v budoucnu i pro vytápění domácností. Pro polskou ekonomiku to bude zcela nový segment, kde vznikne hodně kvalifikovaných pracovních míst.“

SMR BWRX-300 v Polsku

V roce 2019 Synthos Green Energy, část Synthos Group, podepsala dohodu o spolupráci s GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) o výstavbě reaktoru BWRX-300 v Polsku. BWRX-300 je 300 MWe vodou chlazený SMR s přirozenou cirkulací a pasivními bezpečnostními prvky, založený na návrhu GEH 1520MWe Economic Simplified Boiling Water Reactor, který má licenci v USA. Vloni v říjnu Synthos začal jednat s Polskou národní agenturou pro jadernou energii o možnosti postavit BWRX-300 v Polsku s podporou GEH, finských Fortum Power a Heat Oy a americké Exelon Generation.

Synthos v prosinci 2020 oznámil, že dokončil studii proveditelnosti pro uplatnění malého reaktoru BWRX-300 od GEH v Polsku. Tato studie, kterou připravil Exelon, zahrnuje analýzu všech klíčových aspektů technologie SMR, včetně cen, personální politiky, předpisů a bezpečnosti, konstrukčních modelů a provozních aspektů.

V listopadu 2020 Synthos rovněž podepsal dohodu o spolupráci s Ultra Safe Nuclear Corporation, která vyvíjí vysokoteplotní plynem chlazený MMR. USNC a Synthos společně požádaly polské Ministerstvo pro rozvoj o financování projektu prostřednictvím mechanismu IPCEI (Important Projects of Common European Interest) pro projekty v rámci hodnotových řetězců na vodíkové technologie a systémy. Smyslem společného projektu je rozvoj ekonomicky efektivního, nízkoemisního, vysokoteplotního zdroje elektřiny a tepla pro výrobu vodíku v průmyslovém měřítku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..