Šéf jordánské Komise pro jadernou energii Khaled Toukan oznámil, že země už od začátku letošního roku provozuje svou „inovativní“ továrnu na výrobu žlutého koláče z uranové rudy. Citovala jej státní zpravodajská agentura Petra a provozovatel závodu, Jordanian Uranium Mining Company (JUMCO). JUMCO, která je komerční větví Jordánské komise pro jadernou energii, byla založena v roce 2013, jejím úkolem je rozvíjet v zemi kapacity na zacházení s radioaktivním materiálem.

Výroba žlutého koláče v jordánském uranovém závodě, zdroj: Jumco/Petra
Výroba žlutého koláče v jordánském uranovém závodě, zdroj: Jumco/Petra

Hlavní manažer JUMCO Mohammad Shunnaq uvedl, že společnost v průběhu posledního roku „zrealizovala návrh a zprovoznila továrnu na výrobu žlutého koláče“. Experimentální zařízení nového závodu již vyrobilo 70 tun „rudy“, dodal.

Další aktivity v těžbě uranu a energetice

Jordánský jaderný program také zahrnuje výzkum a přípravu kvalifikovaných pracovníků pod společným názvem  Jordanian Nuclear Reactor Project for Research and Training, který začal v roce 2016, a projekt na výstavbu jaderných elektráren, Nuclear Power Plant Project na výrobu elektřiny a odsolování mořské vody. Oba projekty aktivně běží, uvedl Toukan.

Podle World Nuclear Association Jordánsko většinu elektřiny dováží a nyní usiluje o nižší ceny a vyšší energetickou bezpečnost. Země disponuje významnými zásobami uranu, část z něj ve fosforitových ložiscích, zvažuje stavbu malých modulárních reaktorů. Podepsala dohody o jaderné spolupráci s Francií, Kanadou, Spojeným královstvím a Ruskem v oblastech energetiky a odsolování mořské vody, své plány rozvíjí podle doporučení Mezinárodní agentury pro jadernou energii. Podepsala také dohodu o jaderné spolupráci s ČLR ohledně těžby uranu v Jordánsku a výroby elektřiny, další dohody pak s Jižní Koreou, Japonskem, Španělskem, Itálií, Rumunskem, Tureckem a Argentinou, většinou o odsolování a stavbě jaderné infrastruktury.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..