Americký jaderný dozor NRC (Nuclear Regulatory Commission) zkoumá žádost GE Hitachi o nové povolení k vlastnictví, přepravě a skladování radioaktivního materiálu v Morris Operation, jediného nezávislého skladu použitého paliva (ISFSI – independent spent fuel storage installation) ve Spojených státech. Obnovená licence pro sklad ležící ve státě Illinois umožní GEH skladovat tam radioaktivní materiál dalších 20 let.

Letecký snímek skladu použitého paliva Morris Operation. (Zdroj: GE Hitachi)
Letecký snímek skladu použitého paliva Morris Operation. (Zdroj: GE Hitachi)

Záznam o této žádosti Federální rejstřík Spojených států uveřejnil 30. června 2021.

Ve skladu Morris ISFSI je uskladněno palivo z jaderných elektráren Connecticut Yankee, Cooper, Dresden, Monticello a San Onofre. Jde o jediný mokrý mezisklad ve Spojených státech mimo vlastní menší skladovací bazény v elektrárnách. Stávající licence vyprší v květnu 2022.

Historie skladu Morris Operation

ISFSI Morris byl původně navržen jako závod na zpracování použitého paliva s kapacitou 300 tun ročně, ale v roce 1974 byla prohlášen za nefunkční. Podle American Nuclear Society vydala NRC první 20letou licenci pro Morris Operation v podobě skladu použitého paliva v roce 1982, v roce 2000 byla prodloužena o dalších 20 let.

Do 30. 8. mají třetí strany možnost požádat o slyšení nebo petici, pokud chtějí ovlivnit průběh řízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..