13. července oficiálně začala výstavba demonstračního malého modulárního reaktoru ACP100 v jaderné elektrárně Čchang-ťiang (angl. Changjiang) v čínské ostrovní provincii Chaj-nan. China National Nuclear Corporation (CNNC) uvedla, že tento projekt bude prvním pozemním komerčním SMR na světě. Víceúčelový 125MWe tlakovodní reaktor, nazývaný také Linglong One, zvládne dodávat elektřinu, teplo pro vytápění, průmyslovou páru a odsolovat mořskou vodu.

Zahájení výstavby bloku ACP100 v Čchang-ťiangu. (Zdroj: CNNC)
Zahájení výstavby demonstračního bloku v Čchang-ťiangu. (Zdroj: CNNC)

Podle zprávy čínského ministerstva pro ekologii a životní prostředí z března 2019 je demonstrační jaderná elektrárna s ACP100 ve výstavbě v lokalitě severozápadně od stávající elektrárny Čchang-ťiang. V ní jsou provozovány dva tlakovodní reaktory CNP-600 a letos v březnu zde začala výstavba prvních dvou bloků Hualong One. Oba tyto bloky by měly vstoupit do komerčního provozu koncem roku 2026.

Oznámení o plánovaném zahájení výstavby reaktoru ACP100 přišlo od CNNC v červenci 2019. Vývoj předběžného integrovaného návrhu designu ACP100 začal v roce 2010 a byl dokončen v roce 2014. Hlavní komponenty jeho primárního chladicího okruhu jsou uvnitř tlakové nádoby. V roce 2016 se čínský návrh stal prvním, který prošel bezpečnostní revizí MAAE.

Předběžná bezpečnostní analýza demonstračního bloku prošla kontrolou v dubnu 2020. Finální povolení k výstavbě vydala Čínská národní komise pro rozvoj a reformy letos v červnu.

Do projektu v Čchang-ťiangu se zapojily tři hlavní čínské společnosti: dceřiná společnost CNNC, China National Nuclear Power, jako vlastník a provozovatel; Nuclear Power Institute of China (NPIC) jako autor návrhu; a za výstavbu elektrárny je zodpovědná China Nuclear Power Engineering Group. Výstavba by měla trvat 58 měsíců. Pro tuto demonstrační elektrárnu dodá tlakovou nádobu Shanghai Boiler Works Limited, parogenerátory dceřiná společnost CNNC a další “vnitřnosti” reaktoru Dongfang Electric Corporation.

Klíčový projekt

ACP100 byl identifikován jako jeden z “klíčových projektů” ve 12. pětiletém plánu a byl vyvinut z většího ACP1000 (Hualong One).  Má 57 palivových kazet a integrované parogenerátory, je zabezpečen pasivními prvky a bude postaven pod zemí.

Po dokončení bude ACP100 Čchang-ťiangu produkovat až 1 TWh elektřiny ročně, což pokryje spotřebu 526 000 domácností, uvádí CNNC.

Řez dvojblokem ACP100. (Zdroj: CNNC)
Řez dvojblokem ACP100. (Zdroj: CNNC)

„Propagace a uplatnění této technologie mohou výrazně snížit čínskou spotřebu fosilních paliv, šetřit energii a snížit emise. Projekt má navíc velký význam pro podporu bezpečného rozvoje jaderné energetiky a nezávislých inovací. Zajistí zelenou energii pro stavbu Chaj-nanského přístavu volného obchodu a demonstrační zóny ekologické civilizace,“ uvedla společnost.

“Tato stavba umožní komplexní implementaci a ověření technologie malých reaktorů v praxi, zvýší čínské kompetence v nezávislých inovacích na poli malých modulárních reaktorů a poslouží jako základ pro škálování výkonu jaderných elektráren. Pokládá základy masové produkci, staví Číny do čela vývoje malých reaktorů a vytváří vlastní, nezávislou čínskou značku,” uvedla CNNC.

Budoucí elektrárny ACP100

Jednou z čínských vizí jsou jaderné elektrárny se 2 až 6 reaktory APC-100 s dobou provozu 60 let a výměnou paliva jednou za 2 roky.

CNNC podepsala podle údajů World Nuclear Association další dvě dohody o ACP100 s okresy Cheng-feng a Ning-tu v provincii Ťiang-si. Další bloky jsou v plánu v provincii Chu-nan a možná Ťi-lin.

V říjnu 2015 NPIC podepsala dohodu se společností Lloyd’s Register, sídlící ve Spojeném království, o podpoře pro vývoj plovoucí jaderné elektrárny s reaktorem ACP100S z dílny CNNC, námořní verzi ACP100. Po souhlasu, vydaném jako součást 13. pětiletého plánu pro inovativní energetické technologie, podepsala CNNC v červenci 2016 dohodu s China Shipbuilding Industry Corporation o přípravě na stavbu pilotní plovoucí jaderné elektrárny s ACP100S.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..