29. června 2021 proběhla ceremonie u příležitosti lití prvního betonu do základů reaktorové budovy 5. bloku indické jaderné elektrárny Kudankulam. Tato událost znamená oficiální zahájení výstavby nového bloku, který staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Slavnostní lití prvního betonu do 5. bloku JE Kudankulam. (Zdroj: Rosatom)
Slavnostní lití prvního betonu do 5. bloku JE Kudankulam. (Zdroj: Rosatom)

„Výstavba jaderné elektrárny Kudankulam je už dlouhé roky symbolem úzké spolupráce Ruska a Indie. Nechceme ale zůstávat jen v minulosti. Rosatom má moderní jaderné technologie a společně s našimi indickými kolegy jsme připraveni rozběhnout sériovou výstavbu bloků podle ruského projektu nejmodernější generace III+ i v nové indické lokalitě. Umožňují nám to dohody, které máme v současnosti podepsané,“ uvedl během ceremonie generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov.

Vlastnímu zahájení výstavby předcházela dlouhá přípravná práce: příprava podloží pod základovou desku reaktorové budovy, pomocné budovy s velínem, budov strojovny, napájení bloku za běžného provozu, nouzového napájení a bezpečnostních systémů.

V ruských továrnách se už vyrábí zařízení, která budou nezbytná při prvních montážních pracích, a zařízení s dlouhou dodací lhůtou, jako je vybavení reaktorového sálu a strojovny. Už dnes má projekt připravenu finální prováděcí dokumentaci a nezbytné technické podklady na dva roky dopředu.

Do výstavby elektrárny Kudankulam jsou dodavatelsky zapojeny i české firmy. Například opavská armaturka Arako sem dodala přes 2000 kusů regulačních armatur, Kabelovna Kabex z Holýšova zase 2500 kilometrů kabelů a Armatury Group bezmála tisíc kusů různých typů armatur. Hodnota dodávek těchto tří firem překračuje v součtu 1 miliardu korun. Dále bychom zde našli přes 300 šoupátek od MSA, 31 čerpacích agregátů od Sigma Group, elektropohony od ZPA Pečky a vysokotlaké ohříváky z Vítkovic.

Výstavba elektrárny Kudankulam

Po podpisu generální rámcové smlouvy na výstavbu 3. a 4. bloku elektrárny Kudankulam, ke kterému došlo v dubnu 2014, začala jednání o výstavbě také 5. a 6. bloku se stejnou technologií. V červnu 2017 byl podepsán balík dohod: úvěrové smlouvy jako dodatku k mezivládní dohodě z roku 2008 a generální rámcové smlouvy na výstavbu 5. a 6. bloku.

První beton v základech reaktorové budovy 5. bloku JE Kudankulam. (Zdroj: Rosatom)
První beton v základech reaktorové budovy 5. bloku JE Kudankulam. (Zdroj: Rosatom)

Jaderná elektrárna Kudankulam se staví ve třech fázích podle projektu AES-92 s reaktorem VVER-1000 V412. První dva bloky jsou v normálním provozu, další dva se staví a výstavba třetí dvojice začíná. Technická řešení, která byla v tomto projektu použita, ukazují další evoluční rozvoj bloků VVER velkého výkonu a přechod ke kvalitativně novému, spolehlivějšímu, bezpečnějšímu a levnějšímu jadernému bloku.

Nové bloky elektrárny Kudankulam splňují aktuální bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a dalších mezinárodních organizací. Zákazníkem je Nuclear Power Corporation of India Ltd a generálním projektantem a dodavatelem společnost IK ASE, inženýringová divize Rosatomu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..