Výstavba jaderné elektrárny Akkuyu zaznamenala další významný milník: V prvním bloku byla namontována tlaková nádoba reaktoru. Jde o jeden z klíčových kroků během montáže základního vybavení bloku. V této turecké elektrárna staví čtyři bloky VVER-1200 ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Montáž reaktorové nádoby do 1. bloku jaderné elektrárny Akkuyu. (Zdroj: Rosatom)
Montáž reaktorové nádoby do 1. bloku jaderné elektrárny Akkuyu. (Zdroj: Rosatom)

Předtím byl na prvním bloku smontován lapač taveniny, vybetonovaná opěrná konstrukce a namontována suchá ochrana a tepelná izolace válcové části reaktoru. Těsně před montáží samotného reaktoru byl sestaven a namontován opěrný prstenec, který ponese celou hmotnost reaktoru.

Montážní práce si vyžádaly speciální úpravy cest na staveništi, bez kterých by doprava tlakové nádoby reaktoru do reaktorové budovy nebyla možná. Po zpevnění a vyrovnání povrchu komunikací po celé délce trasy speciální podvalník urazil celou cestu od skladovacích ploch až na staveniště prvního bloku. Dále s použitím těžkotonážního jeřábu Liebherr LR 13000 o nosnosti až 3 tisíc tun byla tlaková nádoba reaktoru o hmotnosti 330 tun, průměru 4,5 metrů a výšce 12 metrů zvednuta z horizontální polohy nad reaktorový sál a namontována na své místo do reaktorové šachty.

„Montáž reaktorové nádoby na prvním bloku je jednou z hlavních událostí letošního roku. 21. dubna 2021 jsme nainstalovali opěrný prstenec, na který jsme pak umístili celou tlakovou nádobu reaktoru. Jde o konstrukční prvek, který nese hlavní část hmotnosti celého reaktoru, udržuje jej ve stálé poloze a zabraňuje jak vodorovným, tak svislým posunům při zatížení. Nyní máme za sebou montáž tlakové nádoby reaktoru na předepsané místo. Chci zdůraznit, že jak všichni pracovníci, kteří montáž prováděli, tak operátoři zvedacích zařízení, pracovali naprosto dokonale. Instalace vyžaduje doslova chirurgickou přesnost: například nejvyšší přípustná odchylka ve vodorovném směru je menší než desetina milimetru. To, že jsme dokončili montáž tlakové nádoby reaktoru, nám teď umožní pokračovat v práci na reaktorové šachtě,“ uvádí první zástupce generálního ředitele Akkuyu Nuclear, ředitel JE Akkuyu Sergej Buckich. 

Na průběh montážních prací dohlíželi zástupci Agentury pro jaderný dozor (NDK), francouzské nezávislé organizace Assystem, OKB Gidropress (autoři jaderné části JE Akkuyu) a AEM-Technologie (výrobce tlakové nádoby reaktoru). 

Metoda Open Top použitá v Akkuyu

Při montáži tlakové nádoby reaktoru byla použita technologie Open Top – manipulace přes otevřený vrch válcové části kontejnmentu. Umožňuje optimálně kombinovat stavební a montážní práce, jmenovitě začít s montáží vnitřního vybavení ještě před dokončením betonování krycích stavebních prvků. Tato technologie se s úspěchem osvědčila u mnoha projektů na výstavbu jaderných elektráren v Číně, Japonsku, Bulharsku a Rusku, včetně výstavby Leningradské JE-2 s reaktory VVER-1200. Další využití Open Top na blocích v Akkuyu je v plánu pro montáž parogenerátorů, kompenzátorů tlaku, hlavních cirkulačních čerpadel a dalších klíčových součástí reaktorového sálu. 

Montáž reaktoru v Akkuyu metodou Open Top. (Zdroj: Rosatom)
Montáž reaktoru v Akkuyu metodou Open Top. (Zdroj: Rosatom)

Po montáži nádoby reaktoru budou stavitelé pokračovat v betonování reaktorové šachty, nainstalují opory pro komponenty hlavního cirkulačního potrubí a parogenerátorů. Po montáži parogenerátorů a hlavních cirkulačních čerpadel bude možné začít se svařováním hlavního cirkulačního potrubí, které spojuje hlavní komponenty primárního okruhu.

Tlaková nádoba reaktoru prvního bloku byla dopravena na staveniště v Akkuyu po moři v listopadu 2020. Po odbavení lodě na námořním nákladním terminálu Vostočnyj byla nádoba přemístěn na skladovací plochy, kde prošel vstupní kontrolou, jež potvrdila jeho neporušenost a požadovanou kvalitu výroby.

Do projektu jaderné elektrárny Akkuyu jsou zapojeny i české firmy. Třebíčská firma MICo sem dodá tlakové nádoby v hodnotě 7,1 milionů eur a Sigma zvítězila v tendru na dodávku své produkce v hodnotě 15 milionů eur. Dále společnost ŽĎAS dodá ruskému výrobci hlavních cirkulačních čerpadel CKBM výkovky, které budou sloužit při výrobě čerpadel pro JE Akkuyu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..