Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech), dceřiná společnost Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC), poskytne „zásadní podporu“ oběma hlavním dodavatelům v první fázi programu Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO), jehož smyslem je vývoj termálního jaderného pohonu (Nuclear Thermal Propulsion, NTP) vhodného pro cislunární operace (tj. mezi Zemí a Měsícem). USNC-Tech je jedinou firmou, která se podílí zároveň na obou směrech tohoto programu.

Vizualizace pohonu NTP pro cislunární prostor. (Zdroj: USNC)
Vizualizace pohonu NTP pro cislunární prostor. (Zdroj: USNC)

Program DRACO probíhá pod hlavičkou US Defense Advanced Research Projects Agency (Agentura pro pokročilé výzkumné projekty Ministerstva obrany). Cílem je předvést v praxi systém NTP na nízké oběžné dráze Země v roce 2025. V dubnu agentura oznámila, že uzavřela smlouvy na první fázi na 18 měsíců: smlouvu v hodnotě 22 mln. USD za Skupinu A, zaměřenou na konstrukci reaktoru NTP, s General Atomics, a v hodnotě 2,5 mln. za Skupinu B, zaměřenou na vývoj vesmírného plavidla, s Blue Origin.

„Toto je velmi významný moment pro vývoj NTP a pro celou naši společnost“, uvedl Paolo Venneri, výkonný viceprezident USNC-Tech. “Naše volba stát se součástí obou týmu v programu DRACO, nejen jednoho, jasně svědčí o naší schopnosti navrhnout a analyzovat takové systémy vysokého výkonu.”

Provoz v cislunárním prostoru

Aktivita v cislunárním prostoru, tedy mezi Měsícem a Zemí, stále roste, jak stále větší počet vesmírných agentur a soukromých firem po celém světě vyslovuje a následuje své ambice ohledně Měsíce, uvádí USNC. Systémy NTP, které využívají jaderného reaktoru k zahřátí paliva na extrémní teploty před vypuštěním tryskou generujícím tah, nabízejí poměr tahu ke hmotnosti paliva asi 10 000krát vyšší, než elektrické pohony, a palivovou účinnost 2-5krát vyšší, než chemické.

Bílý dům v prosinci 2020 vydal memorandum, kterým vytyčil národní strategii, jež má zajistit další vývoj a uplatnění jaderných systémů ve vesmíru, včetně pohonů NTP, vhodných pro mise, kde jiné zdroje nestačí. Technologie, která je právě ve vývoji pod programem DRACO, může později posloužit základem pro budoucí operace za hranicemi cislunárního prostoru: například pro systém NTP pro první lidské mise na Mars, uvádí USNC.

“Přes všechny rozdíly v rozsahu a rozměru pohonu a vesmírného prostoru, úspěšná demonstrace DRACO NTP může přímo ovlivnit a urychlit vývoj NPT v NASA,” uvádí Vishal Patel, vedoucí analytik USNC-Tech a vedoucí společnosti pro vývoj vesmírného plavidla ve Skupině A.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Sem hodlají Rusové a Maďaři dotáhnout Paks-2 i přes sankce.
Předcházející článek

jaderná energie - Jaderné dny 2021 budou v září - V Česku (JD plakat QR kod studenti print) 1
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..