Americká TerraPower hodlá požádat o stavební povolení pro rychlý reaktor Natrium už v srpnu 2023 a o provozní licenci v březnu 2026. Vyplývá to z plánu spolupráce s jaderným dozorem (regulatory engagement plan, REP), který poslala americké Komisi pro jaderný dozor (Nuclear Regulatory Commission, NRC).

Vizualizace bloku s reaktorem Natrium. (Zdroj: TerraPower)
Vizualizace bloku s reaktorem Natrium. (Zdroj: TerraPower)

Společnost uvádí, že preferuje samostatné žádosti oproti kombinované, neboť tak bude moct začít se stavbou dříve. Tento plán, který byl podán společně s příslušnou žádostí datovanou 8. června 2021 Ryanem Sprengelem, manažerem TerraPower pro schvalovací procesy, byl uveřejněn 16. června.

Sprengel uvedl, že tento dokument má NRC především poskytnout nezbytné předběžné informace a načrtnout harmonogram spolupráce s úřady ve věci reaktoru Natrium, který je společnou technologií TerraPower a GE-Hitachi. Hlavním účelem REP je “snížit nejistotu regulačního úřadu”, uvádí TerraPower, “a výrazně tak usnadnit NRC porozumět technologii Natrium a její bezpečnosti v rámci schvalovacího procesu tak brzo, jak je to jen možné”.

Výběr technologie pro Natrium

“TerraPower založili před více než dekádou Bill Gates a skupina podobně smýšlejících vizionářů, kteří došli k názoru, že soukromý sektor by měl vyvíjet víc aktivit v rozvoji nových jaderných technologií, které umožní pokrýt stále rostoucí poptávku po elektřině, zmírnit klimatické změny a pozvednout miliony lidí z chudoby,” uvádí tento plán.

“Vznikla odborná skupina vědců a inženýrů, jejichž úkolem bylo analyzovat všechny metody výroby elektřiny z globálního systémového pohledu. Po důsledném prošetření všech známých a některých méně známých konceptů reaktorů včetně olovem chlazených reaktorů a malých héliem chlazených reaktorů rozhodla TerraPower zaměřit vývoj směrem zdokonalování technologie sodíkového chlazení, jelikož je vhodná pro všechny účely, stanovené základními principy TerraPower,“ dodává.

V roce 2019 TerraPower a GE Hitachi Nuclear Energy Americas spojily síly ve vývoji sodíkové technologie Natrium, která sestává z rychlého sodíkem chlazeného reaktoru v kombinaci s úložištěm elektřiny obsahujícím roztavené soli. Výkon reaktoru Natrium bude okolo 840 MWt s elektrickým výstupem až 500 MWe.

TerraPower a GEH podporuje Bechtel Power Corporation, jako partneři vystupují provozovatelé jaderných zařízení Energy Northwest, Duke Energy, and PacifiCorp.

Nedávno v červnu TerraPower a PacifiCorp oznámily plány na výstavbu demonstračního bloku Natrium na dosluhující uhelné elektrárně ve Wyomingu. Přesné místo chtějí oznámit koncem letošního roku.

Demonstrační projekt ve Wyomingu bude plně funkční elektrárnou a jeho smyslem bude ověřit v praxi návrh, konstrukci a provoz technologie Natrium, uvádí TerraPower. Dalšími kroky budou vyhodnocení projektu, průzkum trhu a osvěta, dále schválení od federálního a místního jaderného dozoru, poté akvizice celé elektrárny Natrium.

Kromě PacifiCorp, dceřiné společnosti Berkshire Hathaway Energy a GEH, mezi členy týmu pro tento demonstrační projekt patří inženýrský a stavební partner Bechtel, Energy Northwest, Duke Energy a zhruba tucet dalších firem, univerzit a národních laboratoří coby partnerů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..