Všechny kroky nezbytné pro zahájení výroby lékařského kyslíku a jeho dodávky do regionálních nemocnic byly dokončeny, proběhly nezbytné zkoušky a vše bylo schváleno. Nic tak nestojí v cestě, aby Rostovská jaderná elektrárna rozšířila svou výrobu novým směrem. 18. června to oznámil Rosatom.

Nádrže s lékařským kyslíkem v Rostovské jaderné elektrárně. (Zdroj: Rosatom)
Nádrže s lékařským kyslíkem v Rostovské jaderné elektrárně. (Zdroj: Rosatom)

„Plynný lékařský kyslík“ je název nového produktu, který je sice v jaderné komunitě novinkou, ale v poslední době po něm panuje obrovská poptávka. Používá se totiž při léčení pacientů s koronavirem a pneumonií a také při onemocněních dýchacích orgánů a cévní soustavy. Dále je nezbytným na odděleních jako ARO a JIP a během chirurgických zákroků.

Výroba kyslíku v Rostovské JE

Výroba bude probíhat v prostorách dusíko-kyslíkové stanice elektrárny. Je zde veškeré nezbytné vybavení a obsluhuje ji kvalifikovaný personál. Maximální výkon stanice je 40 kubíků za hodinu, což v průměru stačí pro provoz jedné umělé plicní ventilace po dobu 3 dnů.

„Pro Rostovskou jadernou elektrárnu je získání povolení pro výrobu lékařského kyslíku nejen novým směrem naší činnosti, ale hlavně naší sociální odpovědností. Dnes jsme tak v případě nouze schopni poskytnout pomoc lékařům i lidem léčeným v nemocnicích,“ uvedl ředitel Rostovské jaderné elektrárny Andrej Salnikov.

Příprava na výrobu ve větším objemu začala v Rostovské elektrárně v květnu loňského roku a v červnu ruské ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo licenci pro výrobu lékařských prostředků. V lednu letošního roku byla výrobna registrována u ministerstva zdravotnictví a v červnu byl lékařský vodík z Rostovské elektrárny zahrnut do státního systému lékařských prostředků, čímž byly legislativní kroky dokončeny.

V Rostovské jaderné elektrárně jsou provozovány čtyři bloky typu VVER-1000. V první byl spuštěn v roce 2001, další pak v letech 2010, 2014 a 2018.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..