V podniku SCHK (součást TVELu, palivové společnosti Rosatomu) byla začátkem června 2021 spuštěna linka na výrobu zkušebních palivových kazet s palivem REMIX, které obsahuje uran a plutonium a které je určené pro reaktory VVER-1000. Konstrukce kazet bude odpovídat verzi TVS-2M, což je jedna ze základních konstrukcí kazet pro reaktory VVER-1000.

Palivové proutky typu REMIX. (Zdroj: Rosatom)
Palivové proutky typu REMIX. (Zdroj: Rosatom)

Palivo REMIX

Název paliva pochází z anglických slov regenerated mixture, protože se vyrábí ze směsi regenerovaného uranu a plutonia, získávaných přepracováním použitého paliva tím, že se do ní přidává čerstvý obohacený uran. Jde o inovativní výsledek výzkumu a vývoje Rosatomu cílený na lehkovodní reaktory, které dnes představují základ světové jaderné energetiky.

Oproti jiným verzím směsného paliva, které Rosatom vyvinul pro rychlé reaktory (směsné nitridové palivo pro BREST-OD-300 a oxidové palivo MOX pro BN-800), má REMIX nižší obsah plutonia (do 1,5 %). Jeho neutronové spektrum se tak výrazně neodlišuje od standardního paliva vyrobeného z čerstvého uranu a stejně tak se nemění ani chování paliva v aktivní zóně a množství plutonia, které v důsledku ozařování vzniká. Pro provoz elektrárny to znamená velké výhody, protože se díky tomu palivo recyklované může zavážet do reaktorů bez nutných změn konstrukce bloku nebo řídicích systémů a doplňování bezpečnostních systémů.

Využití paliva REMIX umožní mnohonásobně rozšířit palivovou základnu jaderné energetiky, díky tomu, že použité palivo nebude muset být ukládáno do hlubinného úložiště, ale bude se moci několikrát vrátit zpět do reaktoru.

Zkušební provoz paliva REMIX probíhá od roku 2016 ve 3. bloku Balakovské jaderné elektrárny, do aktivní zóny byly zavezeny tři kazety a každá z nich obsahuje šest zkušebních proutků s recyklovaným palivem (kazeta se skládá z 312 proutků). V roce 2020 začal třetí 18měsíční ozařovací cyklus.

Výrobní linka

„Výrobní linka pro fabrikaci paliva REMIX pro bloky VVER-1000 byla v podniku SCHK připravena v rekordně krátkém čase. Práce začaly ve třetím čtvrtletí 2020 a v letošním roce plánujeme vyrobit několik plnohodnotných kazet TVS-2M. První ozařovací cykly tohoto typu paliva v Balakovské elektrárně daly dobré výsledky, ale pro široké využití paliva REMIX je nutné ještě otestování plnohodnotných kazet, které nyní bude možné. Pokud bude o toto palivo na trhu zájem, jsme připraveni rozjet jeho průmyslovou výrobu v jednom z podniků Rosatomu,“ uvedl viceprezident pro výzkumnou a technickou činnost a kvalitu společnosti TVEL Alexandr Ugrjumov.

Linka pro výrobu proutků a kazet typu REMIX pro reaktory VVER-1000 v podniku SCHK splňuje nejvyšší normy kontroly kvality stanovené TVELem. Po každém výrobním kroku probíhá asi desítka kontrolních operací, kdy se ověřuje kvalita svarů, hermetičnost proutků, obsah uranu v proutcích, tlak plynu uvnitř proutku, rozměry proutku ad.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..