V roce 2028 by měla začít výstavba reaktoru VVER-600 v jaderné elektrárně Kolská II, oznámil to 18. června 2021 na tiskové konferenci ředitel Kolské elektrárny Vasilij Omelčuk. Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom tím zaměřuje svou pozornost i na reaktory středního výkonu.

Čtyři bloky VVER-440 Kolské jaderné elektrárny provozované v arktických klimatických podmínkách. (Zdroj: Rosatom)
Čtyři bloky VVER-440 Kolské jaderné elektrárny provozované v arktických klimatických podmínkách. (Zdroj: Rosatom)

„Provozní povolení prvním dvěma blokům Kolské jaderné elektrárny vyprší v letech 2033 a 2034, takže se už nyní zabýváme náhradou výkonu, o který tím přijdeme. Rozhodnutí rozšířit tuto elektrárnu bylo přijato už na konci 20. století, ale dosud nebylo realizováno. Byly ale vybrány parcely a proběhly předběžné průzkumy lokality,“ uvedl Omelčuk.

V elektrárně Kolská II vzniknou dva bloky s inovativními reaktory VVER-600, které jsou vhodné pro menší přenosové sítě. Výkon tohoto typu činí 600 MWe a reaktor bude mít spektrální řízení výkonu s vysokou úrovní jaderné bezpečnosti. V současnosti jsou projekty bloků v přípravě. Spuštění prvního bloku se odhaduje na rok 2034.

Stávající bloky Kolské JE

V Kolské jaderné elektrárně stojí čtyři bloky VVER-440, první z nich byl spuštěn v roce 1973. Původní projektová doba provozu byla stanovena na 30 let, ale díky modernizacím mohou být bloky provozovány až 60 let. Jde o unikátní energetický objekt a o první jadernou elektrárnu postavenou v drsných klimatických podmínkách panujících za polárním kruhem. Náhrada stávajících bloků novými umožní nový rozvoj hospodářství a sociální sféry regionu a otevře možnosti pro nové průmyslové projekty.

Do Kolské elektrárny dodávaly svou produkci české firmy. Například ARAKO dodalo uzavírací, regulační zpětné a vlnovcové ventily, MOSTRO dodalo vlnovcové ventily a v elektrárně pracují kompresory značky LUTOS.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..