První blok Běloruské JE. (Zdroj: Rosatom)
První blok Běloruské JE. (Zdroj: Rosatom)

2. června kolegium Ministerstva pro mimořádné situace Běloruska vydalo kladné rozhodnutí o vnesení dodatku k licenci pro státní podnik Běloruská JE. Tato licence umožňuje podniku činnost v oblasti jaderné energetiky a uvedený dodatek povoluje zahájit průmyslový provoz 1. bloku Běloruské jaderné elektrárny (generálním projektantem a hlavním dodavatelem je Inženýringová divize ruské korporace Rosatom).

Podkladem pro toto rozhodnutí byla zpráva běloruského úřadu pro jaderný dozor, pozitivní závěry, které vyplynuly z analýzy dokumentace, jež popisuje bezpečnost projektu, a splnění licenčních podmínek a požadavků.

Fáze fyzikálního spouštění 1. bloku Běloruské jaderné elektrárny byla zahájena 7. srpna 2020. 3. listopadu 2020 proběhlo energetické spuštění: blok byl připojen k jednotné přenosové soustavě Běloruska. 22. prosince 2020 tento blok zahájil závěrečnou fázi spouštění, zkušební provoz.

O Běloruské JE

Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení, podobně jako u dalších JE s reaktory VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je najdeme armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky VVER-1200 bude mít celkový výkon 2400 MWe a staví se poblíž obce Ostrovec v Bělorusku. Pro první jadernou elektrárnu v zemi byl vybrán ruský projekt generace III+, který plně odpovídá normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti. 1. blok Běloruské jaderné elektrárny se stal prvním funkčním blokem nejnovější generace III+, postaveným v zahraničí podle ruských technologií. V současnosti jsou čtyři bloky stejného typu v provozu v Rusku: v jaderných elektrárnách Novovoroněžská II a Leningradská II.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..