Vědecká skupina z výzkumného ústavu Kurčatovský institut navrhla nový způsob výroby radioaktivního izotopu terbium-152, který je jedním z nejnadějnějších v diagnostice onkologických onemocnění. Dříve jeho výroba probíhala jen na speciálním zařízení v evropském středisku CERN, zatímco nová metoda je jednodušší a mnohem levnější. Stačí pro ni obyčejný cyklotron, během jednoho výrobního cyklu vznikne dostatečné množství terbia-152 pro aplikaci desítkám pacientů. Právě jednoduchost a přístupnost této nové metody mohou otevřít dveře plošnému zavedení radiofarmak na základě Tb-152 do lékařské praxe.

Nový postup výroby terbia vyžaduje jen cyklotron. Zdroj: Atomic-energy.ru
Nový postup výroby terbia vyžaduje jen cyklotron. Zdroj: Atomic-energy.ru

Výsledky této práce uveřejnili vědci v časopise Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section B.

„Vysoká účinnost Tb-152 v diagnostice byla už dříve prokázána během studií na zvířatech, nedávno ji potvrdily klinické zkoušky. Tento izotop je zajímavý tím, že svými vlastnostmi připomíná lutecium, který je na dnešní den tím hlavním radioizotopem, využívaným pří léčbě rakoviny. Znamená to, že terbium-152 a lutecium-177 lze používat ve dvojici pro účinnou diagnostiku a terapii onkologických onemocnění,“ uvedl vedoucí laboratoře radionuklidů a radiofarmak Kurčatovského institutu Ramiz Alijev.

Využití a výroba terbia

Vědec vysvětlil, že nuklidy, aplikované do organismu, jsou využívány buď jako značka pro hledání a lokalizaci nádoru (možnost uplatnění terbia 152) nebo jako prostředek pro ozáření a zničení rakovinových buněk (například lutecium 177). Správně vybraný diagnostický radionuklid musí mít podobné chemické vlastnosti jako terapeutické agens. To umožňuje spolehlivě vyhodnotit, jak dobře bude léčba u konkrétního pacienta zabírat, a individuálně zvolit potřebnou dávku preparátu. Tento přístup tak umožňuje léčbu při zásadách a principech personalizované medicíny.   

Až donedávna byl jediným vědeckým střediskem, kde probíhala výroba Tb-152, evropský CERN. Nová metoda umožní výrobu tohoto radionuklidu zpřístupnit: vyžaduje zdroj alfa-částic středních energií, kterým může být obyčejný cyklotron, což jsou relativně běžná zařízení.

Vědci teď plánují syntézu sloučenin na základě Tb-152 a peptidů, které půjde použít pro vizualizaci neuroendokrinních nádorů a rakoviny prostaty. Mají se stát prostředkem, který umožní dělat individuální prognózy, nakolik efektivní bude léčba preparáty na základě lutecia, a správně zvolit dávkování pro každého jednotlivého pacienta.

Na této práci se rovněž podíleli vědci ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..