Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom oznámil velvyslancům zemí G7 a vedení ukrajinského zastupitelství Evropské unie, že udělal „významný pokrok“ na své cestě k diverzifikaci zdrojů jaderného paliva. Během setkání z 2. června popsali jeho zástupci problémy, kterým státní podnik čelí v důsledku vlastní „korporatizace“, včetně „diskriminace“ na velkoobchodním trhu s elektřinou, a chystané revize bezpečnosti jeho reaktorů.

Jednání Energoatomu se zástupci G7. (Zdroj: Energoatom)
Jednání Energoatomu se zástupci G7. (Zdroj: Energoatom)

Podle prohlášení Energoatomu diplomaté jeho snahy o zvýšení efektivity uvítali a vyjádřili podporu rozvojovým plánům společnosti. Ve zvláštním prohlášení pak společnost uvedla, že změny na trhu s elektřinou vyžadují „okamžitý a rázný zásah“ státních úřadů a že dosavadní kroky v této věci se ukázaly jako neúčinné.

1. června Ministerstvo energetiky Ukrajiny uspořádalo setkání se zástupci Energoatomu, Ukrenergo, SE Guaranteed Buyer, Ukrhydroenergo, Centrenergo a dalšími dodavateli elektřiny. Zástupci Energoatomu oznámili účastníkům, že současné způsoby cenotvorby na trhu s elektřinou mohou způsobit výpadky dodávek a ohrozit přípravy na podzimní a zimní sezónu a na synchronizaci ukrajinské přenosové soustavy se sítí ENTSO-E.

Účastníci fóra rovněž diskutovali o možnosti nastavit minimální cenu na mezidenním trhu tak, že nebude nižší, než výrobní ceny ukrajinského dodavatele elektřiny. Jednali také o splácení dluhů výrobcům elektřiny na vyrovnávacím trhu.

Po setkání ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko, dříve viceprezident Energoatomu, napsal státním úřadům výsledné návrhy, které zahrnují: dočasný zákaz pro dodavatele a prodejce elektřiny žádat o prodejní povolení na mezidenním trhu; zrušení horních cenových rozsahů v obdobích nadbytku elektřiny; ověřování původu a množství elektřiny, prodávané na mezidenním trhu.

Dodavatel paliva pro Energoatom

3. června uspořádala společnost videokonferenci se zástupci Urenco, britské skupiny na obohacování uranu, která je jedním z dodavatelů paliva pod značkou amerického Westinghouse.

Kotin popsal spolupráci Urenco s Energoatomem v předešlé dekádě jako „extrémně důležitou“. Uvedl: „Významně to přispívá k diverzifikaci zdrojů jaderných materiálů a jaderného paliva, které potřebují ukrajinské jaderné elektrárny.“

Od roku 2010 podepsali už tři dohody na dodávky jaderných materiálů pro výrobu jaderného paliva ve Westinghouse. Stávající smlouva byla podepsána v červenci 2019.

V současnosti uvažují o zvýšení počtu dodavatelů jaderných materiálů v rámci této smlouvy a nových investicích z britského programu na podporu vývozu, který obstarává UK Export Finance, hlavní britská úvěrová agentura pro vývoz.

Bezpečnost jaderných elektráren Energoatomu

Společnost také oznámila, že od příštího roku začnou v jeho jaderných blocích inspekce World Association of Nuclear Operators (WANO). Provádět je bude Pařížské centrum (WANO Paris Centre), se kterým ukrajinský dodavatel energie v roce 2019 podepsal Memorandum o porozumění a spolupráci. První z nich čeká příští podzim Južnoukrajinskou jadernou elektrárnu.

Společnost cituje Pera Therén, šéfa posudkového týmu Pařížského centra: „Toto je projekt, ve kterém budujeme spolupráci mezi třemi stranami: Moskevským centrem, Pařížským centrem a Energoatomem. Všichni máme společný cíl: co nejvyšší úroveň jaderné bezpečnosti“.

Nebude to první posudek WANO na Ukrajině: koncem 2017 WANO dokončila první křížové vyhodnocení na Rovenské jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..