Westinghouse a ukrajinský Energoatom podepsaly smlouvu o dodávkách jaderného paliva pro reaktory VVER-440 v Rovenské jaderné elektrárně. Zatím se dohoda týká jen přípravy a podání žádosti o licenci. Podepsali ji 13. 6. výkonný prezident Energoatomu Petro Kotin a viceprezident Westinghouse pro severní a východní Evropu Aziz Dag na ukrajinském ministerstvu energetiky za přítomnosti ministra Hermana Haluščenka.

Zleva doprava: výkonný prezident Energoatomu Petro Kotin, ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko a viceprezident Westinghouse pro severní a východní Evropu Aziz Dag. (Zdroj: Energoatom)
Zleva doprava: výkonný prezident Energoatomu Petro Kotin, ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko a viceprezident Westinghouse pro severní a východní Evropu Aziz Dag. (Zdroj: Energoatom)

Zavezení první experimentální várky palivových článků (až 12) z dílny americké společnosti je naplánováno na rok 2024, bude to ve 2. bloku Rovenské elektrárny. Celkově má podle dohody americká společnost dodat přinejmenším 1056 palivových kazet.

Haluščenko podle Energoatomu uvedl, že dlouhodobá a plodná spolupráce s Westinghouse znamená, že Ukrajina je “na dobré cestě” k energetické nezávislosti. “Spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy na poli jaderné energetiky je pro nás strategicky velmi důležitá.”

Kotin dodal, že nová smlouva staví na dosavadních zkušenostech s americké-ukrajinskou spoluprací při diverzifikaci dodavatelů jaderného paliva pro reaktory VVER-1000, tato dohoda byla podepsána vloni v září. Dalším krokem pro využívání amerického paliva v ukrajinských reaktorech VVER-440 je udělení licence podle národních bezpečnostních regulí.

Rostoucí dodávky od Westinghouse

Dag uvedl, že strategie palivové diverzifikace Energoatomu je “klíčovou bezpečnostní podmínkou pro řádné dodávky jaderného paliva a jeho provoz”. Šest ukrajinských reaktorů VVER-1000 už palivo americké výroby využívá. Koncem letošního roku by objem měl vzrůst na sedm dodávek ročně: čtyři pro Záporožskou JE, dvě pro Južnoukrajinskou JE a jedna pro Rovenskou JE.

Vůbec první smlouva mezi Energoatomem a Westinghouse byla podepsána v roce 2008. O deset let později ji strany prodloužily do roku 2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..