Čínská Státní komise pro rozvoj a reformy schválila výstavbu demonstračního bloku typu ACP100, malého modulárního reaktoru (small modular reactor, SMR) ve Čchang-ťiangu (angl. Changjiang), provincie Chaj-nan. Projekt multifunkčního 125MWe tlakovodního reaktoru, také nazývaného Linglong One, počítá s výrobou elektřiny, tepla, páry a s odsolováním mořské vody.

Vizualizace bloku se dvěma reaktory ACP100. (Zdroj: CNNC)
Vizualizace bloku se dvěma reaktory ACP100. (Zdroj: CNNC)

China National Nuclear Power (CNNP), dceřiná společnost China National Nuclear Corporation (CNNC), oznámila povolení ve zprávě k Šanghajské burze, datované 4. červnem. Uvádí, že projekt demonstračního reaktoru v Chaj-nanu nyní vlastní Hainan Nuclear Power Company, dceřiná společnost CNNP, a vlastníkem technologie Linglong One je CNNC.

„Demonstrační projekt malého reaktoru má obrovský význam pro podporu a propagaci bezpečného rozvoje a nezávislých inovací v jaderné energetice,“ dále uvádí CNNP. Neřekla ovšem, kdy by měla výstavba demonstračního ACP100 začít, ani kdy by měl zahájit provoz.

Záměr postavit malý reaktor ve Čchang-ťiangu CNNC oznámila v červenci 2019. Jeho vývoj začal v roce 2010, předběžný návrh reaktoru byl dokončen v roce 2014. Hlavní součásti primárního okruhu budou zabudovány přímo v tlakové nádobě reaktoru. V roce 2016 se tato technologie stala první, která prošla bezpečnostním posudkem MAAE.

Návaznost ACP100 na další čínské reaktory

ACP100 byl označen za „klíčový projekt“ ve 12. pětiletém plánu ČLR, projekt je odvozen z většího ACP-1000 PWR. Reaktor s 57 palivovými kazetami a integrovanými parogenerátory, je zabezpečen pasivními prvky a je určen k umístění pod zem. V roce 2016 Čína oznámila, že hodlá postavit demonstrační plovoucí jadernou elektrárnu na základě úpravy této technologie s názvem ACP100S.

Demonstrační elektrárna s malým reaktorem by podle oznámení čínského ministerstva životního prostředí z března 2019 měla stát na severozápadní straně stávající jaderné elektrárny Čchang-ťiang. Ta je teď domovem pro dva CNP-600 PWR v provozu, letos v březnu začala stavba dvou bloků typu Hualong One. Oba tyto bloky mají zahájit komerční provoz koncem 2026.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..