Výstavba maďarské jaderné elektrárny Paks II neuniká pozornosti českých firem a řada z nich bedlivě sleduje vývoj a připravuje se na podání nabídek na dodávky svých produktů a služeb. Výhodou pro ně jsou dobré zkušenosti s jejich produkcí jak z maďarské strany, tak ze strany generálního dodavatele.

Vizualizace dvou bloků VVER-1200 maďarské jaderné elektrárny Paks II. (Zdroj: Paks II Ltd)
Vizualizace dvou bloků VVER-1200 maďarské jaderné elektrárny Paks II. (Zdroj: Paks II Ltd)

Projekt dvou bloků VVER-1200 generace III+ je nyní na konci schvalovacího řízení. Maďarský jaderný dozor kontroluje dokumentaci připravenou generálním dodavatelem, ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom, a stavební povolení by měl podle očekávání vydat letos na podzim. Mezitím na staveništi probíhají přípravné práce a po vydání stavebního povolení se bude moci výstavba rozběhnout naplno.

Příležitosti pro české firmy v rámci Paks II

Velké dodavatelské kontrakty, například na turbínu a systémy kontroly a řízení, už byly podepsány a nyní přichází soutěže na menší smlouvy a dodávky dílčích celků, kde mají české firmy velký potenciál uspět.

„Projekt Paks II sledujeme od samého začátku. Chtěli bychom zde, stejně jako na Paks I, nabídnout naše řídicí systémy, které dodáváme do primárních i sekundárních částí jaderných elektráren. Věříme, že pro nás mluví vysoká kvalita, konkurenceschopný poměr cena/výkon a také dobré zkušenosti, které s našimi výrobky má Maďarsko i Rosatom. Společně se Škodou JS jsme v letech 2016-2020 dodali do stávajících bloků Pakse systémy pro řízení výkonu reaktoru, které ovládají pohony všech regulačních mechanismů bloku, a spolupracovali jsme také při dodávce řídicích systémů v rámci modernizace Arménské jaderné elektrárny, kdy byl naším zákazníkem Rusatom Service, jedna ze společností Rosatomu,“ uvádí Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

Dalším příkladem je opavská armaturka ARAKO. Julia Dolguševa, výkonná ředitelka společnosti, uvádí: „Projekt Paks II je pro nás zajímavý podobně jako ostatní bloky typu VVER, kam dodáváme svou produkci. Na příští roky už máme pro Paks II podepsanou smlouvu na dodávku našich jaderných i průmyslových armatur. Projekty VVER jsou zásadní pro vytížení naší společnosti i pro udržení kompetencí a know-how, protože výstavba domácích bloků je zatím stále daleko.“

Podepsané dohody s maďarskou stranou

S maďarskou stranou podepsaly na začátku června rámcové dohody tři české firmy: ALVEL, ŠKODA JS a divize Energoprojekt ÚJV Řež. Dohody byly podepsány s maďarskou společností MVM ERBE, se kterou budou české firmy spolupracovat při inženýrském posouzení projektu Paks II.

ŠKODA JS patří mezi společnosti, které spoluprací při výstavbě bloků VVER-1200 navazují na minulé zkušenosti se svou produkcí v této jediné maďarské jaderné elektrárně. Její dodávky pro stávající čtveřici bloků se navíc datují až k samotnému počátku projektu, protože je výrobcem všech čtyř kompletů reaktorů VVER-440.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..