19. května 2021 byly slavnostně zahájeny práce na výstavbě 7. a 8. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) a 3. a 4. bloku v lokalitě Sü-ta-pao (angl. Xudabao). Tyto bloky budou mít reaktory VVER-1200 generace III+ od ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Lití prvního betonu do základů reaktorové budovy 7. bloku JE Tchien-wan. (Zdroj: Rosatom)
Lití prvního betonu do základů reaktorové budovy 7. bloku JE Tchien-wan. (Zdroj: Rosatom)

Bloky VVER v Číně

Tyto projekty navazují na dobré zkušenosti s bloky VVER-1000, které Čína postavila ve spolupráci s Rosatomem. Vznikly v lokalitě Tchien-wan a první z nich je v provozu od roku 2006. Výstavba bloků VVER v Číně probíhá s velkou mírou lokalizace, která postupně narůstá tak, aby domácí průmysl ovládl nezbytné technologie a byl schopen bloky kvalitně udržovat především vlastními silami.

„Ruské bloky v jaderné elektrárně Tchien-wan jsou dnes spolehlivým zdroje elektřiny pro čínské domácnosti i průmysl a mají velký přínos pro ekologickou produkci elektřiny v Číně. K dnešnímu dni už čínské bloky postavené s pomocí Rosatomu vyrobily přes 270 TWh elektřiny,“ uvádí generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov.

Výstavby čínských bloků VVER-1000 se dodavatelsky účastnily i české firmy, například Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Kabelovna Kabex dodávala kabely, Sigma Group čerpací techniku, Vítkovice vysokotlaké ohříváky a ZPA Pečky servopohony. České firmy byly zapojeny podobně jako i v dalších projektech, které Rosatom staví v Rusku i v zahraničí. Celkem do jeho portfolia zahraničních zakázek patří 35 bloků ve 12 zemích světa.

jaderná energie - Začínají práce na výstavbě nových bloků ve dvou čínských jaderných elektrárnách, Tchien-wan a Sü-ta-pao - Nové bloky ve světě (Ctyri bloky VVER 1000 v cinske jaderne elektrarne Tchien wan 1) 1
Čtyři bloky VVER-1000 v čínské jaderné elektrárně Tchien-wan. (Zdroj: Rosatom)

Nové bloky v JE Tchien-wan a Sü-ta-pao

Dohoda o výstavbě čtyř dalších bloků byla podepsána v roce 2018 v rámci strategického balíku dokumentů, které určily směr další rusko-čínské spolupráce při mírovém využívání jaderné energie. Tato dohoda určila lokality, ve kterých budou postaveny čtyři nové bloky s ruskými technologiemi, a použití projektu VVER-1200 generace III+.

Jaderná elektrárna Tchien-wan se začala stavět v roce 1999 a dva první bloky VVER-1000 byly uvedeny do provozu v roce 2007. Na základě dobrých provozních zkušeností byla v roce 2010 podepsána dohoda o pokračování spolupráce a o dva roky později začala výstavba druhé dvojice bloků. Třetí a čtvrtý blok byly spuštěny v letech 2017 a 2018 a jejich výstavba trvala rekordně krátkou dobu.

Zahájením prací v jaderné elektrárně Sü-ta-pao Rosatom vstupuje do nové čínské lokality, která byla původně určená pro americké bloky AP1000.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..