Palivová společnost TVEL (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) dokončila vývoj nového typu jaderného paliva pro reaktory VVER-440 finské jaderné elektrárny Loviisa. Díky optimalizaci konstrukce palivových souborů mohlo být obohacení sníženo, aniž by klesl tepelný výkon paliva.

Jaderná elektrárna Loviisa se dvěma bloky VVER-440. (Zdroj: Fortum)
Jaderná elektrárna Loviisa se dvěma bloky VVER-440. (Zdroj: Fortum)

Nový typ paliva má vyšší hustotu uranu, což zvyšuje účinnost jeho využití i provozní účinnost celé elektrárny. Hlavní novinkou je optimalizace konstrukce palivových kazet, díky které mohl zůstat tepelný výkon aktivní zóny reaktoru stejný i při snížené úrovni obohacení uranu 235. Nižší obohacení potom snižuje výrobní náklady a zjednodušuje nakládání s použitým jaderným palivem.

„Z naší nové konstrukce palivových kazet, která má zvýšenou hustotu uranu, vzešla dvě různá technická řešení pro zákazníky ve Finsku a v Maďarsku, která odrážejí jejich individuální požadavky. Pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks znamená větší finanční úspory zmenšení počtu kazet, které se během jedné překládky vyměňují, a Finové se rozhodli sice počet vyměňovaných kazet zachovat, ale snížit obohacení uranu. V obou případech jde o bloky VVER-440, které budou nyní efektivnější,“ uvedl viceprezident společnosti TVEL pro vědeckou a technickou činnost a kvalitu Alexandr Ugrjumov.

Výroba palivové kazety pro reaktor VVER-440. (Zdroj: TVEL)
Výroba palivové kazety pro reaktor VVER-440. (Zdroj: TVEL)

Do projektu na vývoj nového typu paliva byly zapojeni odborníci z konstrukční kanceláře OKB Gidropress (součást Rosatomu), výzkumného ústavu VNIINM (součást TVELu), výrobního podniku MSZ (součást TVELu) a výzkumného ústavu Kurčatovský institut. V OKB Gidropress nové palivo prošlo vibračními a hydraulickými zkouškami a testy životnosti, výrobcem nového typu paliva je společnost MSZ, která vyrábí palivo i pro všechny české a slovenské jaderné bloky.

JE Loviisa

Jaderná elektrárna Loviisa se skládá ze dvou bloků VVER-440 a její celkový instalovaný výkon dosahuje 1014 MWe. Bloky byly spouštěny v letech 1977 až 1980 a ročně vyrobí zhruba 7,8 TWh elektřiny, což odpovídá 10 % výroby elektřiny ve Finsku. Koeficient využití elektrárny dosahuje 87,7 %, což ji řadí mezi nejefektivněji provozované jaderné elektrárny světa s lehkovodními reaktory.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..