Volgodonská továrna Atommaš společnosti AEM-technologii (součást strojírenské divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) expedovala 11. května 2021 komplet parogenerátorů pro 1. blok jaderné elektrárny Kurská II. Jde o parogenerátory nové verze, která zvyšuje výkon a zjednodušuje konstrukci jaderného bloku.

Expedice parogenerátoru pro JE Kurská II. (Zdroj: Rosatom)
Expedice parogenerátoru pro JE Kurská II. (Zdroj: Rosatom)

Každý z parogenerátorů váží 355 tun a nyní je čeká 1500 kilometrů dlouhá cesta po řece Don do města Voroněž. Tam budou přeloženy na speciální železniční vagony, na kterých pojedou až na staveniště elektrárny.

Změny konstrukce VVER-TOI

Nová modifikace parogenerátorů pro reaktory VVER-TOI nemá parní kolektor, který se u ostatních bloků typu VVER nachází v horní části parogenerátorů. Pára vychází z jednoho nátrubku, který je přímo spojen s parním potrubím.

Parogenerátory PGV-1000 MKO navíc mají vyšší provozní parametry ve srovnání s verzí PGV-1000 MKP používanou v blocích VVER-1200. Produkce páry byla zvýšena z 1602 na 1652 tun za hodinu a tepelný výkon vzrostl z 803 na 828 MW.

Další změnou v projektu VVER-TOI oproti ostatním blokům VVER je uspořádání parogenerátorů na reaktorovém sále. Nově nestojí v kruhu kolem reaktoru, ale ve dvou řadách po dvou.

Primární okruh VVER-TOI. (Zdroj: Rosatom)
Primární okruh VVER-TOI. (Zdroj: Rosatom)

Parogenerátory pro JE Kurská II

Podle generálního ředitele společnosti AEM-technologii Igora Kotova je projekt Kurská II důležitý pro další rozvoj ruských technologií VVER. „Naše společnost je největším výrobcem komponent pro bloky tohoto typu a technologie VVER-TOI je tak pro nás velkou výzvou. Můžeme díky ní ukázat, že jsme schopni rychle a kvalitně upravovat své výrobní procesy, abychom mohli zcela nová zařízení. První komplet zařízení pro nový typ reaktoru VVER-TOI jsme zvládli expedovat včas i přes protipandemická opatření,“ uvedl Kotov.

V parogenerátoru předává voda primárního okruhu, která přichází ohřátá z reaktoru, teplo sekundární vodě. Ta se odpařuje a odchází na turbínu.

Délka nové verze parogenerátoru byla prodloužena o jeden metr na celkových 15 metrů. Průměr překračuje 4 metry. Ve středové části zařízení se nacházejí kolektory pro přívod a odvod chladicí vody, do kterých ústí 11 000 teplosměnných trubiček. Mají průměr 16 milimetrů a délku od 11 do 17 metrů.

Do výstavby bloků VVER-TOI v Kurské jaderné elektrárně jsou dodavatelsky zapojeny i české firmy. Například Sigma Group dodá 12 kusů čerpadel, armaturka Arako dodává uzavírací vlnovcové ventily a ŽĎAS dodává výkovky pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel.

V Kurské jaderné elektrárně budou postaveny celkem 4 bloky s ruskými reaktory VVER-TOI. Elektrárna se nachází u města Kurčatov v Kurské oblasti Ruské federace. Projekt splňuje požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a má certifikát evropského sdružení provozovatelů jaderných elektráren EUR. Výkon bloku dosahuje 1300 MWe.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..