Polská vláda se rozhodla zahájit přípravné práce k výstavbě svého prvního vysokoteplotního výzkumného reaktoru. Příslušnou dohodu ve středu 12. května podepsali polský ministr pro školství a vědu Przemysław Czarnek a ministr pro klima a životní prostředí Michał Kurtyka.

Reaktor Maria, jediný Polskem provozovaný výzkumný reaktor. (Zdroj: Narodowe Centrum Badań Jądrowych)
Reaktor Maria, jediný Polskem provozovaný výzkumný reaktor. (Zdroj: Narodowe Centrum Badań Jądrowych)

„Je to velmi speciální den pro polskou vědu a zcela výjimečný den pro polskou energetiku,“ řekl Kurtyka během slavnostního podepisování dohody, které odvysílala polská televize.

Podle ministra pro klima vznikne nový plynem chlazený reaktor v centru jaderného výzkumu Narodowe Centrum Badań Jądrowych u Varšavy. Na projektu a provozu budou Poláci spolupracovat s partnery z Japonska.

„Máme program na rozvoj polské jaderné energetiky, která vyžaduje kvalitní technické a inženýrské myšlení. Pokud opravdu chceme mít v Polsku své vlastní odborníky, své vlastní firmy, nutně potřebujeme i vlastní vysokoteplotní jaderný reaktor,“ řekl.

jaderná energie - Polsko vloží 60 mln zlotých do výstavby vysokoteplotního výzkumného reaktoru - Inovativní reaktory (HTTR JAEA) 1
Japonský vysokoteplotní reaktor HTTR spuštěný v roce 1998. (Zdroj: JAEA)

Czarnek pak oznámil, že na tyto přípravné práce polská vláda poskytla 60 milionů zlotých (asi 337 milionů korun).

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..