Maďarsko může začít splácet ruský úvěr za jadernou elektrárnu Paks II až v roce 2031, o pět let později oproti původní dohodě, oznámilo maďarské ministerstvo financí. Tento dodatek k mezivládní smlouvě o projektu v hodnotě 12,5 miliard eur znamená, že Maďarsko může ke splácení využít příjmy z prodeje elektřiny, až budou nové bloky hotové, ale nemění se tím výše úroků, ani možnost splatit úvěr dříve.

Vizualizace bloku VVER-1200 v Paksi. (Zdroj: Paks II Ltd)
Vizualizace bloku VVER-1200 ve verzi pro Maďarsko. (Zdroj: Paks II Ltd)

Rusko a Maďarsko podepsaly mezivládní dohodu začátkem roku 2014. Podle ní ruský Rosatom a jeho mezinárodní subdodavatelé postaví v lokalitě Paks dva reaktory VVER-1200 a ruské banky se zaručily za úvěr až 10 miliard eur, což pokryje asi 80 % hodnoty projektu.

Ministerstvo uvedlo, že nová dohoda byla nezbytná, jelikož na projekt dopadly průtahy kvůli šetření Evropské komise, zda projekt nedostává přímou státní podporu. V březnu 2017 komise oznámila konečný závěr, že finanční podpora projektu splňuje regule EU – poté, co Maďarsko přistoupilo na kroky, které měly ochránit volnou soutěž.

„Naše jednání byla úspěšná a můžeme teď změnit dohodu o investici do Paks II ve prospěch Maďarska. Začít se splácením úvěru můžeme až v roce 2031,“ uvedlo na konci dubna ministerstvo financí s dodatkem, že provoz elektrárny by měl začít do 10 let – hlavní stavební práce zatím nebyly zahájeny.

JE Paks

Maďarsko má čtyři jaderné bloky, všechny v jaderné elektrárně Paks 100 km jižně od Budapešti a všechny ruského (přesněji sovětského) tlakovodního typu VVER-440. Byly uvedeny do provozu v letech 1982-1987.

Maďarský regulační úřad pro energii a veřejné služby (MEKH) vloni v listopadu oznámil, že schválil plán Atomerőmű Zrt na výstavbu dvou nových bloků ve stávající jaderné lokalitě. Zatím ještě obě strany čekají na stavební povolení od Maďarského úřadu pro jaderný dozor.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..