Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) požádala korejský úřad pro jadernou bezpečnost (Nuclear Safety & Security Commission, NSSC) o povolení demontovat 1. blok jaderné elektrárny Kori nedaleko Pusanu. Tento blok byl natrvalo uzavřen v červnu 2017 a je prvním korejským reaktorem, který teď čeká konečná likvidace.

Jaderná elektrárna Kori s tlakovodními bloky od americké společnosti Westinghouse výkonových řad 600 a 1000 MWe. (Zdroj: KHNP)
Jaderná elektrárna Kori s tlakovodními bloky od americké společnosti Westinghouse výkonových řad 600 a 1000 MWe. (Zdroj: KHNP)

Kori 1 zahájil svůj komerční provoz v roce 1978. KHNP oznámila v srpnu 2015, že stáhla žádost o prodloužení provozní doby tohoto bloku a v červnu 2016 požádala o jeho uzavření. Trvalou odstávku 1. bloku pak NSSC schválil o rok později. 576 MWe tlakovodní reaktor byl odstaven 18. června 2017 a úřady požádaly KHNP o předložení likvidačního plánu na pět dalších let.

Demontáž Kori 1

KHNP uvedla, že k zahájení demontáže jaderného reaktoru potřebuje podle Zákona o jaderné bezpečnosti souhlas NSSC. Žádost pak musí obsahovat finální plán demontáže, plán na zajištění jakosti (quality assurance) a průzkum veřejného mínění mezi místními obyvateli.

14. 5. společnost oznámila, že podala na NSSC žádost o povolení k likvidaci Kori 1 se všemi uvedenými náležitostmi.

“Budeme poctivě pracovat na bezpečnostní zprávě o plánu likvidace a na důsledné přípravě, s kterou bude demontáž jaderných bloků bezpečná a ekonomická,” uvedl prezident KHNP Jae-hoon Jung.

V září 2017 Korejský ústav jaderného výzkumu oznámil, že podepsal dohody s řadou domácích firem na vývoj příslušných technologií pro likvidaci Kori 1. Mezi nimi byly Kepco Plant Service & Engineering a Doosan. Společně vyvíjejí postupy na šetrnou demontáž jaderných objektů a měření kontaminace půdy, v plánu jsou technologie na simulace technických procesů demontáže, chemickou dekontaminaci a lepší nakládání s vodou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..