Jihokorejská společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) zůstává vážným zájemcem o rozšíření jaderné elektrárny Dukovany v České republice, zatímco diskuse kolem zakázky pokračují. Společnost provozuje dvacet čtyři reaktorů v Koreji a ve Spojených arabských emirátech se zapojila do výstavby a zprovoznění jaderné elektrárny Baráka (angl. Barakah), jejíž první blok nedávno zahájil komerční provoz. Ve stejné době KHNP oslavila 20 let jako dceřiná společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Od KEPCO se oddělila v roce 2001, ale jaderné elektrárny staví a provozuje už skoro padesát let.

Jaderná elektrárna Baráka postavená KHNP ve Spojených arabských emirátech. (Zdroj: ENEC)
Jaderná elektrárna Baráka postavená KHNP ve Spojených arabských emirátech. (Zdroj: ENEC)

KHNP poprvé představila svůj návrh na rozšíření Dukovan v roce 2016 a Česku chce dodat to nejlepší možné řešení. Navrhovaný reaktor APR1000 (1000 MW) vychází z moderního APR1400, který získal certifikát EUR v roce 2017 a plně tak odpovídá požadavkům na výstavbu v Evropě. APR1000 využívá stejný chladicí systém reaktoru jako typ OPR1000 (Optimized Power Reactor, 1000 MW), kterých je v Koreji dvanáct. KHNP také pro APR1000 požádala o certifikát EUR. Ten je již v procesu a získat by jej měla do konce roku 2022, což časově odpovídá harmonogramu rozšiřování Dukovan.

KHNP a Česko

Obchodně zaměřená společnost pochází z Jižní Koreje, která má dlouhou demokratickou tradici a vyspělý systém správních orgánů a jaderných institucí. Jako menší sousedi okolních velmocí mají Jižní Korea a Česká republika spoustu podobných historických milníků a obě země jsou navíc mnoholetými partnery. KHNP už uzavřela předběžné dohody o spolupráci se stovkou českých firem. Jako potenciální dodavatele by je kromě Dukovan zapojila i do svých zahraničních projektů.

Včas dokončená elektrárna pro zahraničního klienta

První blok jaderné elektrárny Baráka, která se nachází v oblasti Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech, dnes nepřetržitě zajišťuje stálou, spolehlivou a udržitelnou elektřinu a další tři bloky začnou s výrobou postupně v následujících letech. Jde o jednu z největších jaderných elektráren na světě a tvoří ji čtyři korejské reaktory APR1400 generace III+ s nejmodernějšími bezpečnostními prvky. Výstavba elektrárny byla zahájena v roce 2012 a od té doby pokračovala podle plánu.

„Za posledních padesát let se KHNP stala přední společností ve výstavbě jaderných elektráren. Zatímco se mnoho dalších projektů výstavby jaderných elektráren po celém světě potýkalo s významným zpožděním a překročením rozpočtu, KHNP své projekty staví včas a v rámci rozpočtu. Naší silnou stránkou je bezesporu vyspělá technologie, která vychází ze zručnosti a mnohaletých zkušeností pracovníků KHNP. A pokud jde o Dukovany, nepředstavuje export jaderné technologie do Česka žádné omezení pro Jižní Koreu,” říká Sang Don Kim, výkonný viceprezident divize pro mezinárodní obchod v KHNP.

Eletrárna Baráka již dokončila návoz paliva pro druhý blok a před jeho spuštěním zbývá jen několik kroků. Výstavba dvou zbývajících bloků je v poslední fázi (třetí blok je hotový z 94 procent a čtvrtý blok z 89 procent). Jaderná elektrárna Baráka je tak nyní z více než 95 procent kompletní.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..