Americký jaderný dozor NRC (US Nuclear Regulatory Commission) schválil žádost o prodloužení provozu dvou bloků jaderné elektrárny Surry ve Virginii o dalších 20 let, kterou podala místní pobočka provozovatele, Dominion Energy. Dva tlakovodní reaktory tak poběží do roku 2052, resp. 2053.

Jaderná elektrárna Surry se dvěma tlakovodními bloky o výkonu 890 MWe od společnosti Westinghouse. (Zdroj: Dominion Energy)
Jaderná elektrárna Surry se dvěma tlakovodními bloky o výkonu 890 MWe od společnosti Westinghouse. (Zdroj: Dominion Energy)

První blok zahájil svůj komerční provoz v roce 1972 a druhý v roce 1973, původní provozní povolení bylo na 40 let. Jejich licence byly obnoveny na 20 dalších let v březnu 2003.

Druhé prodloužení provozu JE Surry

Podklady pro rozhodnutí NRC schválit druhé prodloužení pro tuto elektrárnu shrnuje Safety Evaluation Report (Závěrečný bezpečnostní posudek), vydaný v březnu 2020, a Supplemental Environmental Impact Statement (Dodatečné vyjádření ke vlivu na životní prostředí), datované dubnem 2020. Poradní výbor NRC pro bezpečnost reaktorů (The NRC Advisory Committee on Reactor Safeguards) vydal vlastní stanovisko k bezpečnostnímu aspektu nového prodloužení.

“Prodloužení licence pro Surry na další 20leté období je skvělou zprávou pro naše zákazníky, životní prostředí a místní ekonomiku,” uvedl šéf Dominion Energy pro jadernou energetiku Dan Stoddard.

“Prodloužení provozu jaderné elektrárny Surry je zcela zásadní pro to, aby Dominion Energy dokázal do roku 2045 splnit požadavky na bezuhlíkovou výrobu elektřiny,” dodává. “Umožní také další ekonomický růst Virginie a náš stát s ní zůstane lídrem v produkci čisté elektřiny ve středo a jihoatlantské oblasti Spojených států. V elektrárně zůstane více než 900 vysoce placených pracovníků a má to i další ekonomické a daňové přínosy.“

Další prodlužování provozu na 80 let v USA

NRC právě projednává a zkoumá žádost, kterou vloni podal Dominion, na opětovné prodloužení provozu dvou bloků jaderných elektráren North Anna, také ve Virginii. Surry a North Anna podle Dominionu vyrábějí 92 % bezemisní elektrické energie vyrobené ve Virginii.

Surry je třetí jadernou elektrárnou, které NRC schválila druhé prodloužení: další jsou 3. a 4. blok v Turkey Point (provozovatel Florida Power & Light) a 2. a 3. blok v Peach Bottom (provozovatel Exelon Generation).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..