Fortum, provozovatel finské jaderné elektrárny Loviisa, vyvinul společně s JAMK (Jyväskylä University of Applied Sciences) robota pro čištění a inspekci parních generátorů. Dálkově řízený stroj může významně zvýšit bezpečnost práce a snížit dávky záření, kterým jsou vystavováni lidští zaměstnanci při údržbě parogenerátorů v jaderých elektrárnách.

Testování robota v bazénu v Jyväskyle. (Zdroj: Fortum)
Testování robota v bazénu v Jyväskyle. (Zdroj: Fortum)

Inspekci a čištění parogenerátorů v Loviise podobně jako i ve většině ostatních jaderných elektráren v současnosti provádějí každé čtyři roky lidé. Jde o náročný úkol s mnoha rizikovými faktory, například velkou výzvou je relativně vysoká intenzita radiace uvnitř parních generátorů.

“Začali jsme tento projekt mapováním možných alternativ, jak čistit a kontrolovat parogenerátory,” uvedl manažer Fortum pro vývoj Ville Lestinen. “Žádná z těch existujících nám ovšem zcela nevyhovovala, rozhodli jsme se proto spolupracovat s JAMK na vývoji robotů, kteří by byli vhodní pro tento úkol.”

Vývoj nového robota

Návrh, vývoj a zkoušky na modelových zařízeních provedla JAMK v Jyväskyle. Zaměstnanci Fortum pak celý projekt vedli a vyzkoušeli roboty přímo v praxi, při čištění a inspekci parogenerátorů. Práce na vývoji začala v roce 2019 a první zkoušky začaly v září 2020, při pravidelné roční odstávce 1. bloku elektrárny Loviisa.

“Prošli jsme hodně nápadů a rozhodli jsme se pro robotickou plošinu, která nese všechno vybavení potřebné při provozu,” uvedl docent Jaakko Oksanen, projektový manažer z JAMK. “Tento projekt byl velkou výzvou vzhledem k velmi komplexní struktuře cílového zařízení a velmi vysokým bezpečnostním požadavkům.”

Po zkouškách v plaveckém bazénu v Jyväskylä doznal projekt některých technických změn, optimalizací materiálů a vybavení, po kterých robot dokázal splnit požadavky Fortumu. Následovaly zkoušky přímo v jaderné elektrárně Loviisa.

“Fotodokumentace horních částí parních generátorů byla velmi úspěšná, inspekce podmínek ve vnitřních strukturách také proběhla hladce,” uvedl Lestinen. “Řídicí systémy plošiny fungovaly podle očekávání, bylo snadné ji navést do žádaných míst. V další fázi vývoje se chceme zaměřit na optimalizaci tvaru a manévrovacích schopností ve vnitřních prostorách parních generátorů.“

Další fáze už probíhá – vylepšený robot by měl provést další inspekce v elektrárně Loviisa v roce 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..