Jaderné palivo, které bude použito při první zavážce reaktoru 2. bloku Běloruské jaderné elektrárny, bylo dopraveno do elektrárny a úspěšně zde prošlo vstupní kontrolou. Společně s ním byly dopraveny a zkontrolovány i řídicí a havarijní tyče, které slouží k řízení a případnému rychlému odstavení reaktoru.

Druhý blok Běloruské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1200 generace III+. (Zdroj: Rosatom)
Druhý blok Běloruské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1200 generace III+. (Zdroj: Rosatom)

Do vstupní prohlídky byli kromě pracovníků elektrárny zapojeni i odborníci od generálního dodavatele bloku Atomstrojexport (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a výrobce paliva NZCHK (součást TVELu, palivové divize Rosatomu). Na celý průběh kontroly dohlíželi pracovníci běloruského jaderného dozoru.

V souladu se zákonem stanovenými postupy byla kontrolována doprovodná dokumentace, vnější stav palivových kazet, jejich rozměry a správný tvar a celistvost plomb použitých během přepravy.

Na základě závěrů z prohlídky byl podepsán protokol, který potvrzuje, že palivová produkce splnila podmínky vstupní kontroly a může být tedy použita k první zavážce jaderného reaktoru. Do té doby, kdy bude palivo zavezeno, se bude nacházet ve skladu čerstvého paliva, kde budou zajištěny všechny národní i mezinárodní podmínky jeho skladování.

O Běloruské JE

Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky VVER-1200 bude mít celkový výkon 2400 MWe a staví se poblíž obce Ostrovec v Bělorusku. Pro první jadernou elektrárnu v zemi byl vybrán ruský projekt generace III+, který plně odpovídá normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti. První blok této elektrárny se stal prvním blokem VVER-1200, který vyrábí elektřinu za hranicemi Ruské federace.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..