Global First Power (GFP) chce postavit svůj mikroreaktor do roku 2026. Kanadský jaderný dozor (CNSC, Canadian Nuclear Safety Commission) začal s technickým hodnocením žádosti o zahájení přípravných prací pro výstavbu malého modulárního reaktoru (Small Modular Reactor, SMR) ve středisku jaderného výzkumu na Chalk River v Ontariu.

Vizualizace mikroreaktoru od USNC. (Zdroj: USNC)
Vizualizace mikroreaktoru od USNC. (Zdroj: USNC)

„Tento milník je velkým úspěchem nejen pro GFP, ale pro celou kanadskou ekologickou a klimatickou strategii, jelikož jsme o krok blíže velké proměně celého energetického sektoru,“ uvedl předseda GFP Robby Sohi. „Federální vláda nás podporuje, s velkým nadšením rozvíjíme tento nízkoemisní jaderný projekt a těšíme se, až jej uvedeme na trh.“

15MW mikroreaktory

GFP je společným podnikem, který v roce 2020 spustily Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) a Ontario Power Generation. Spolu hodlají stavět a provozovat mikroreaktor v rámci střediska jaderného výzkumu Chalk River. Vysokoteplotní plynem chlazený mikroreaktor s tepelným výkonem 15 MWt by měl poskytovat teplo přes výměník s tekutou solí a měl by se stát modelem pro budoucí instalace SMR. Základem reaktoru je palivo typu TRISO s technologií celokeramických mikrokapslí (Fully Ceramic Micro-encapsulated fuel), kterou USNC vlastní.

Chalk River Laboratories leží asi 200 km na severozápad od Ottawy, vlastní je státní Atomic Energy of Canada Ltd (AECL) a spravují Canadian Nuclear Laboratories (CNL). Obě organizace nyní prosazují koncept SMR a vytvořily programy, které mají ukázat jejich komerční potenciál a vydobýt Kanadě status světové jedničky v testování prototypů a podpoře vývoje.

V roce 2018 vydala kanadská vláda plán doporučení pro uvádění SMR do praxe a ve stejném roce vyzvala CNL vývojáře SMR podat žádost o licenci na výstavbu demonstračního bloku v některém ze svých stávajících jaderných objektů. GFP je nyní ve třetí fázi tohoto procesu ze čtyř a podle CNL je právě její koncept nejlépe připraven pro praxi.

Hodnocení žádosti

Prezident AECL Fred Dermarkar uvedl, že tento milník zatím byl jedním z největších pokroků k metám, které si Kanada vytyčila ve své klimatické strategii: „Jaderná energie a malé reaktory se musejí stát součástí našeho energetického mixu, pokud vážně chceme do roku 2050 dosáhnout nulových emisí. Jsme průkopníky této inovativní jaderné technologie v zemi a je velmi vzrušující vidět, jak postupujeme k implementaci této velmi slibné, čisté energetické technologie v jaderné elektrárně Chalk River.“

„Schválení nového jaderného reaktoru vyžaduje robustní vědecký základ a důkladný ekologický průzkum,“ uvedl předseda CNL Joe McBrearty. „Přijetí této žádosti k formálnímu posouzení jasně svědčí o životaschopnosti a bezpečnosti tohoto projektu a o tom, jak svědomitě tým GFP tuto žádost připravil.“

Kromě mikroreaktoru od GFP zkoumá CNL v tuto chvíli několik dalších návrhů: U-Battery Canada Ltd s návrhem 4MWe vysokoteplotního reaktoru chlazeného plynem; StarCore Nuclear s vysokoteplotním plynem chlazeným 14MWe typem; a Terrestrial Energy se 190MWe reaktorem, chlazeným tekutým solemi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..