6. dubna zahájil komerční provoz první blok jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech. Oznámil to její majitel, společnost ENEC. Tento blok provozuje společnost Nawah Energy Company a od loňského prosince, kdy začal fungovat na plný výkon, se stal největším producentem elektřiny v zemi. ENEC uvádí, že tento 1400MW blok v Al Dhafra (emirát Abú Dhabí) je teď „spolehlivým, stabilním a udržitelným zdrojem elektřiny 24/7”. Dodává, že „ze všech průmyslových podniků v SAE tak v současnosti ke snahám o dekarbonizaci přispívá nejvíce“.

První blok jaderné elektrárny Barakah. (Zdroj: ENEC)
První blok jaderné elektrárny Barakah. (Zdroj: ENEC)

Komerčnímu spuštění předcházelo období intenzivního testování a revizí, na které dohlížel Federální úřad pro jaderný dozor (Federal Authority for Nuclear Regulation), který zatím na bloku provedl 312 nezávislých kontrol. Vedle toho na bloku proběhlo přes 42 hodnocení a revizí MAAE a Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren (WANO).

“Po více než dekádě strategického plánování, programového vývoje a výstavby můžeme s jistotou říct, že začínáme novou kapitolu v přechodu SAE na čistší zdroje energie,” uvedl generální ředitel společnosti ENEC Mohamed Ibrahim Al Hammádí.

Sama Bilbao y León, generální ředitelka World Nuclear Association, uvedla: “Rozhodnutí SAE vydat se cestou čisté energie, která zároveň zajistí stabilní sociálně-ekonomický rozvoj celé země, by si mělo vzít za vzor mnoho jiných zemí. Právě jádro se musí stát srdcem této energetické transformace, pokud chceme do roku 2050 dosáhnout nulových emisí uhlíku.”

JE Barakah

V jaderné elektrárně Barakah, kterou staví konsorcium vedené jihokorejskou KEPCO, jsou čtyři bloky APR-1400. Výstavba této elektrárny začala v roce 2012. Druhý blok, kde nedávno skončilo zavážení paliva, teď prochází kontrolami před spuštěním, které je plánováno na konec letošního roku. Bloky 3 a 4 jsou dokončeny z 94 a 89 procent.

Barakah One Company, dceřiná společnost ENEC, zodpovědná za obchodní stránku projektu Barakah, podepsala v roce 2016 smlouvu s Emirates Water and Electricity Company a ta bude příštích 60 let odebírat všechnu produkovanou elektřinu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..