Bloky s reaktory CAP-1400 v Číně slaví: můžeme je považovat za „rozestavěné“. Záznamy o dvou takových blocích se nedávno objevily v databázi PRIS, spravované Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Vizualizace bloků CAP-1400. (Zdroj: SNPTC)
Vizualizace bloků CAP-1400. (Zdroj: SNPTC)

Jejich názvy nevynikají kreativitou: jsou to CAP-1400-1 a CAP-1400-2. Za tak pozdním přidáním bloků do databáze nebude stát utajování nové výstavby, neboť jaderné veřejnosti je dávno známo, že čínský stát k jejich výstavbě poskytnul lokalitu Š‘-tao-wan (angl. Shidaowan) v provincii Šan-tung. Spíše zůstává tajemstvím, proč se čínské jaderné kruhy vzdaly atraktivního původního názvu pro tyto jaderné bloky: Guohe One.

Jako majitel těchto dvou bloků je v záznamech PRIS uvedena společnost State Nuclear Power Demonstration Plant CO., LTD. Podle údajů z databáze je rovněž jejich provozovatelem. Společnost s tímto názvem (zkráceně SNPDP) byla zřízena v Číně v roce 2009. Je to společný podnik, ve kterém 55 % patří SNPTC (teď je součástí korporace SPIC) a 45 % – společnosti China Huaneng Group. Společnost SNPTC měla v Číně na starosti rozvoj amerických bloků AP1000 od společnosti Westinghouse a vyvíjela jejich zvětšenou verzi.

Úkolem SNPDP je výstavba a provoz prvních bloků s reaktory CAP-1400, později s reaktory CAP-1700.

V záznamu jsou nejasnosti. Elektrický výkon bloků uvedených v databázi PRIS je 1534 MW, přičemž hrubý a čistý je stejný, což je zjevnou chybou. Další chybou je tepelný výkon reaktoru, který je uveden jako rovný tomu elektrickému, což není možné.

Zahájení výstavby CAP-1400

Jako datum zahájení výstavby je uvedeno 22. března 2013 u obou bloků. Ve skutečnosti jde nejspíš o začátek přípravných prací, nikoliv o zalití prvního betonu. Víme, že přípravné práce na Shidaowan byly dokončeny v dubnu 2014.

První beton na těchto blocích byl očekáván v roce 2015, ale z důvodů, které zatím nejsou zcela jasné, Číňané práce odložili. Povolení k výstavbě bylo vydáno v listopadu 2018. Odhadujeme, že se stavbou jaderných ostrovů (zalití prvního betonu) čínští odborníci začali v roce 2019, nebo 2020. Zdůrazněme ovšem, že jakékoliv oficiální potvrzení toho, že dva bloky CAP-1400 jsou ve výstavbě, se objevilo až teď.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..