Počínaje 1. dubnem 2021 začala Karmalinovská větrná elektrárna dodávat elektřinu na ruský velkoobchodní trh s energií a výkonem. Výstavbu elektrárny začala společnost NovaWind (dceřiná společnost Rosatomu) v červenci 2020.

Karmalinovská větrná elektrárna o výkonu 60 MW, jedna z větrných elektráren Rosatomu. (Zdroj: Rosatom)
Karmalinovská větrná elektrárna o výkonu 60 MW. (Zdroj: Rosatom)

Karmalinovská větrná elektrárna se nachází v Stavropolském kraji na jihu Ruské federace, má instalovaný výkon 60 MW a tvoří ji 24 turbín. Cílem Rosatomu není jen samotná výstavba větrných elektráren, ale také zvyšování podílu domácího průmyslu a přenos technologií do ruských továren. Lokalizace během výstavby této elektrárny dosáhla 68 %.

„V roce 2020 vstoupila do plného provozu naše sériová výroba zařízení pro větrné turbíny, kterou jsme vybudovali ve Volgodonsku. Karmalinovská elektrárna už používá řadu zařízení, které byly kompletně vyrobeny v Rusku. Během její výstavby jsme tak dokázali zvýšit nezbytnou míru lokalizace. Díky odladění dodavatelského řetězce a vlastní výrobě věřím, že jsme připraveni dosáhnout dalších cílů v rozvoji větrné energetiky a dále zvyšovat lokalizaci i export zařízení a služeb,“ uvedl generální ředitel společnosti NovaWind Alexandr Korčagin.

Další větrné elektrárny Rosatomu

Rosatom má v současnosti rozestavěné další tři větrné elektrárny v Stavropolském kraji a v Rostovské oblasti. Do roku 2024 by měl uvést do provozu větrné turbíny o celkovém výkonu 1,2 GW.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..