Estonská vláda 8. dubna formálně ustanovila pracovní skupinu pro jadernou energetiku (NEIPO), která má zjistit, jaký je potenciál jádra v zemi. NEPIO vede ministr životního prostředí a měla by vládě představit své závěry a návrhy nejpozději v září 2022.

Estonský ministr životního prostředí Tõnis Mölder, který stojí v čele pracovní skupiny pro jadernou energetiku. (Zdroj: Estonské ministerstvo životního prostředí)
Estonský ministr životního prostředí Tõnis Mölder, který stojí v čele pracovní skupiny pro jadernou energetiku. (Zdroj: Estonské ministerstvo životního prostředí)

“Pokud chceme zvýšit energetickou nezávislost Estonska, udržitelnost a konkurenceschopnost a dosáhnout nulových emisí do roku 2050, jaderná energetika může být řešením,” uvedl Mölder. “Jaderná energetika by dokázala vyrábět 24/7, bez ohledu na počasí, avšak výstavba elektráren by byla velmi dlouhá a nákladná pro estonský stát. Museli bychom také vyřešit velmi složitý problém nakládání s použitým jaderným palivem,” dodává.

Úkolem NEPIO je prozkoumat aktuální technologie a projekty v jiných zemích a zhodnotit, zda by se případné výstavby měl ujmout stát, soukromý sektor, nebo by měli spolupracovat a v jaké formě. Navíc je potřeba vyřešit, jakým způsobem země získá potřebné know-how a kvalifikovanou pracovní sílu, uvádí Mölder.

Podle něj by mohlo Estonsko zvážit instalaci malých modulárních reaktorů generace IV, jejichž výstavba by měla být jednodušší než velké jaderné elektrárny, která určitě nebude v provozu do roku 2035. Dodává, že „zatím není nic rozhodnuto“.

Výstavba jaderných bloků podle Möldera vyžaduje podporu veřejnosti a je nutné poskytnout “jasné odpovědi na oprávněné otázky a obavy”. “Vědecko-technický přístup sám o sobě nestačí, potřebujeme celou společnost náležitě připravit.”

Zřízení pracovní skupiny pro jadernou energetiku

Členy NEPIO jsou zástupci Ministerstva životního prostředí, Agentury pro životní prostředí, ministerstev vnitra, financí, spravedlnosti, vzdělání a výzkumu, obchodu a komunikací, obrany, zahraničí, sociálních věcí, a také Státního kancléřství. Všechny tyto úřady již svou reprezentaci v NEPIO schválily a všechny je schválil ministr životního prostředí.

Společnost Fermi Energia, kterou založili estonští odborníci z oborů jádra a energetiky pro podporu stavby SMR v Estonsku, zřízení NEPIO uvítala.

“Zřízení NEPIO je podle doporučení MAAE (IAEA’s Milestones Approach) klíčovým krokem jak pro Estonsko, tak pro Fermi Energia,“ uvedl zakladatel a předseda Fermi Energia Kalev Kallemets pro World Nuclear News. Hlavním úkolem NEPIO je podle něj teď kvalitní zevrubná analýza možností, které země má v jaderném sektoru, včetně malých modulárních reaktorů – cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality a zajistit energetickou bezpečnost země.

V červenci 2019 Fermi Energia po získání prostředků od vlastníků a investorů zahájila rozsáhlou studii proveditelnosti, která má posoudit, zda malé reaktory v Estonsku mají budoucnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..