Francouzská EDF před víc jak týdnem předložila Indické jaderné korporaci (Nuclear Power Corporation of India Ltd, NPCIL) svou závaznou technicko-obchodní nabídku na stavbu 6 bloků EPR v Jaitapuru. Jejím podáním vrcholí příprava, která začala v roce 2018 podpisem dvoustranné dohody mezi těmito společnostmi, a otevírá se cesta k jednáním o konečné podobě smlouvy.

Vizualizace šesti bloků EPR v jaderné elektrárně Jaitapur. (Zdroj: EDF)
Vizualizace šesti bloků EPR v jaderné elektrárně Jaitapur. (Zdroj: EDF)

Nabídka obsahuje detailní technickou dokumentaci reaktorů, bere v potaz místní podmínky a uvádí podmínky a termíny na všechny technické studie a vybavení pro šest reaktorů. EDF uvádí, že základem dohody jsou komplementární dovednosti EDF a NPCIL a jejím smyslem je dlouhodobé partnerství mezi francouzským a indickým jaderným průmyslem.

Jaderná elektrárna Jaitapur s instalovaným výkonem 9,6 GWe bude nejvýkonnější jadernou elektrárnou světa s výrobou okolo 75 TWh ročně, pokryje roční spotřebu více než 70 milionů indických domácností a ušetří emise přibližně 80 milionů tun CO2 ročně, uvádí EDF.

Předseda EDF Group Jean-Bernard Lévy popsal předložení nabídky jako “zásadní krok” pro skupinu EDF a pro francouzský jaderný průmysl vůbec.

“Je to klíčový milník, kterého jsme dosáhli díky důvěře, kterou s našimi indickými partnery dlouhodobě budujeme, a vynikající spolupráci a neustávajícímu úsilí týmů EDF a NPCIL. Je to další významný krok k uskutečnění tohoto vlajkového projektu pro naše vlasti a ke vzniku dlouhodobého partnerství v civilní jaderné energetice mezi největšími zástupci našeho jaderného průmyslu,” uvedl.

Model realizace JE Jaitapur

Podle této nabídky bude EDF dodavatelem technologie EPR včetně technických studií a vybavení pro reaktory, Framatome poskytne studie a vybavení pro parní systémy na jaderných ostrovech a GE Steam Power studie a zařízení pro turbínové sály, které vybaví parními turbínami Arabelle. EDF nabídne rovněž výcvik budoucích operátorů z NPCIL.

NPCIL bude zodpovídat za stavbu všech bloků, jejich zprovoznění a právní stránku věci – na ní bude získat všechna potřebná povolení, jelikož bude elektrárnu vlastnit i provozovat, a to včetně certifikace technologie EPR indickým jaderným dozorem.

EDF nebude v projektu jako investor, ani neponese zodpovědnost za výstavbu. S indickými partnery spolupracuje v duchu indických iniciativ Make in India a Skill India, jejichž smyslem je rozvíjet domácí průmysl. Zahrnuje to hledání indických dodavatelů (zatím asi 200 prošlo předběžným řízením), ustanovení inženýrské platformy v Indii, která zvládne část studií a konstrukční práce, a studie proveditelnosti pro vybudování indického centra na výcvik inženýrů a techniků, kde získají znalosti a dovednosti, nezbytné pro tento projekt.

Dohoda Industrial Way Forward Agreement, podepsaná předsedy EDF a NPCIL v březnu 2018, nastavila průmyslový rámec, předběžný harmonogram pro výstavbu EPR v Jaitapuru, role partnerů a rozdělení zodpovědnosti.

Indie teď provozuje 23 jaderných reaktorů, většina z nich je domácí tlakovodní technologie s těžkou vodou. Dva ruské reaktory VVER jsou v provozu v jaderné elektrárně Kudankulam a další dva VVER ve výstavbě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..