Číně byla schválena výstavba pěti nových jaderných bloků o celkovém výkonu 4,9 GWe, což zhruba odpovídá 10 % souhrnnému výkonu čínského jádra. Peking tak hledá alternativy k fosilním zdrojům. S odkazem na několik zdrojů to 15. dubna 2021 uvedla agentura Reuters.

Čtyři jaderné bloky VVER-1000 v čínské lokalitě Tchien-wan. (Zdroj: Rosatom)
Čtyři jaderné bloky VVER-1000 v čínské lokalitě Tchien-wan. (Zdroj: Rosatom)

Země vypouštějící nejvíce emisí skleníkových plynů zaostává za svými plány mít v roce 2030 jaderné elektrárny s výkonem celkem 58 GWe. Z části za to podle agentury Reuters může Fukušima, která zpomalila schvalování nových projektů.

Čínská státní rada na svém jednání ze 14. dubna schválila pět projektů, které realizuje čínská CNNC (China National Nuclear Corporation). Uvádí to jeden ze zdrojů agentury Reuters.

„Jádro je pro Čínu nutnou volbou, pokud chce dosáhnout svého cíle, aby v roce 2030 její emise skleníkových plynů dosáhly vrcholu a aby země v roce 2060 dosáhla uhlíkové neutrality,“ uvedl zdroj z čínské kanceláře pro jadernou bezpečnost (National Safety Bureau).

Schválené jaderné bloky

Mezi pět schválených bloků patří podle Reuters čtyři bloky VVER-1200 o výkonu 1200 MWe: 7. a 8. blok jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) a 3. a 4. blok jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudapu). Kromě toho byl schválen malý reaktor v jaderné elektrárně Čchang-ťiang (angl. Changjiang), který používá domácí technologii ACP100 s výkonem 125 MWe.

Výstavba tří bloků (malý reaktor a jeden blok VVER-1200 v každé z uvedených lokalit) začne v letošním roce a do provozu mají být uvedeny v roce 2026. „Tyto dříve naplánované projekty tak postupují do další fáze,“ uvedl jeden ze zdrojů Reuters. Podle něj to znamená, že se Čína vrátila zpět ke svému tempu realizace nových projektů.

VVER v Číně

Nově schválené projekty VVER-1200 navazují na již postavené a provozované bloky VVER-1000, které Čína postavila ve spolupráci s ruským Rosatomem. První blok VVER-

1000 byl v Tchien-wanu spuštěn v roce 2006 a čtvrtý v roce 2018.

Výstavby těchto bloků se dodavatelsky účastnily i české firmy, například Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Kabelovna Kabex dodávala kabely, Sigma Group čerpací techniku, Vítkovice vysokotlaké ohříváky a ZPA Pečky servopohony.

České firmy byly zapojeny podobně jako i v dalších projektech, které Rosatom staví v Rusku i v zahraničí. Celkem do jeho portfolia zahraničních zakázek patří 35 bloků ve 12 zemích světa.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..