Ve dnech 7. až 15. března probíhalo ve druhém bloku Běloruské jaderné elektrárny zavážení imitátorů palivových souborů. Fotky z těchto prací od fotografa Arkadije Suchonina přinesl běloruský web Belatom.by.

2. blok Běloruské jaderné elektrárny. Na fotce je vidět hermetický průchod, kterým se palivo dostává na reaktorový sál. (Zdroj: Belatom)
2. blok Běloruské jaderné elektrárny. Na fotce je vidět hermetický průchod, kterým se palivo dostává na reaktorový sál. (Zdroj: Belatom)

Během zkoušek, které předchází samotnému spouštění bloku, slouží imitátory místo palivových souborů. Díky tomu, že co do hmotnosti a rozměrů dokonale kopírují skutečné palivo, akorát neobsahují štěpné materiály, umožňují provést všechny zkoušky primárního okruhu přesně a bezpečně.

Celkem bylo do aktivní zóny druhého bloku zavezeno 163 imitátorů palivových kazet. Další podrobnosti o zavážení imitátorů v Běloruské elektrárně najdete v textu Začalo zavážení imitátorů paliva do 2. bloku Běloruské JE. Elektrárnu v Bělorusku staví ruský Rosatom.

Zdvihání kontejneru s imitátory k hermetickému průchodu. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Zdvihání kontejneru s imitátory k hermetickému průchodu. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Kontejner s imitátory před otevřeným hermetickým průchodem. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Kontejner s imitátory před otevřeným hermetickým průchodem. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
jaderná energie - Fotogalerie ze zavážení imitátorů paliva do 2. bloku Běloruské JE - Nové bloky ve světě (2 02) 1
Reaktorový sál 2. bloku Běloruské JE. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
jaderná energie - Fotogalerie ze zavážení imitátorů paliva do 2. bloku Běloruské JE - Nové bloky ve světě (2 03) 2
Polární jeřáb sloužící k manipulaci s těžkými břemeny na reaktorovém sále. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Zavážecí stroj, který manipuluje s jaderným palivem. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Zavážecí stroj, který manipuluje s jaderným palivem. V šachtě pro obalový soubor vytáhne z kontejneru palivovou kazetu (resp. nyní imitátor palivové kazety), převeze jej do reaktorové šachty a spustí na určené místo v aktivní zóně. Tyto práce během normální výměny paliva probíhají pod vodou kvůli stínění radiace. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Polární jeřáb zvedá kontejner s imitátory po průjezdu hermetickým průchodem. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Polární jeřáb zvedá kontejner s imitátory po průjezdu hermetickým průchodem. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Spouštění kontejneru do šachty pro obalový soubor. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Spouštění kontejneru do šachty pro obalový soubor. Do této šachty se umisťuje kontejner s čerstvým palivem nebo kontejner na použité palivo podle toho, jestli se zaváží čerstvé palivo, nebo vyváží použité. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Pracovníci kontrolující správné zavážení imitátorů. Během normálního provozu už kontrola probíhá jen za pomoci kamer. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Pracovníci kontrolující správné zavážení imitátorů. Během normálního provozu už kontrola probíhá jen za pomoci kamer. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Spouštění imitátoru na určenou pozici. Kamera v pravé části snímku kontroluje správné uchopení kazety. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)
Spouštění imitátoru na určenou pozici. Kamera v pravé části snímku kontroluje správné uchopení kazety. (Zdroj: ASE, Arkadij Suchonin)

Zdroj: Belatom.by

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..