Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), provozovatel jaderné elektrárny Olkiluoto, oznámila, že 27. března 2021 začalo 3. bloku typu EPR zavážení paliva. Den předtím k tomu finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) vydal povolení. Celé zavážení palivových souborů by podle TVO mělo trvat týden.

Zavážení paliva ve 3. bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. (Zdroj: TVO)
Zavážení paliva ve 3. bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. (Zdroj: TVO)

Palivo do Olkiluota dorazilo v roce 2018, celkem 241 kazet vyrobených v továrnách Framatome v Německu a Francii teď čeká přeprava ze skaldu čerstvého paliva na reaktorový sál. Vznikl k tomu specializovaný tým složený ze 40 zaměstnanců TVO, Arevy a Framatome. Mezi nimi je asi 15 odborníků na manipulaci s jaderným palivem a 4 odborníci na neutroniku, zodpovědní za sledování stavu paliva během zavážení.

Spouštění Olkiluoto 3

Po zavezení bude pokračovat spouštění, které potrvá několik měsíců, během nichž TVO provede tzv. horké funkční zkoušky pro ověření, že všechny systémy fungují správně. Předchozí horké zkoušky bez zavezeného paliva byly dokončeny v roce 2018.

„Ten nejdůležitější test je takzvaná horká provozní zkouška, kdy reaktor a turbínový ostrov testujeme za provozních podmínek,“ uvedla TVO. „Během této fáze provedeme desítky zvláštních testů za různých tlaků a teplot.“

Tyto testy musí být dokončeny předtím, než reaktor poprvé dosáhne kritičnosti a než začne příprava na komerční provoz. TVO v každé fázi spouštění požaduje povolení od STUK pro další. TVO získala provozní licenci pro 3. blok Olkiluota od finské vlády v březnu 2019.

„Se zavezeným palivem je z Olkiluota 3 jaderné zařízení a jsme o jeden významný krok blíže k realizaci největšího finského kroku pro boj se změnou klimatu,“ uvedl Marjo Mustonen, starší viceprezident TVO pro výrobu elektřiny.

3. blok v Olkiluoto by měl být připojen k síti letos v říjnu, stálá výroba elektřiny pak začne v únoru 2022. Podle harmonogramu spouštění bude elektrárna vyrábět 1-3 TWh elektřiny, výkon se bude v období mezi připojením k síti a startem komerčního provozu měnit. Jakmile provoz pojede na plný výkon, bude nový blok vyrábět až 13 TWh elektřiny ročně a pokryje tak asi 14 % finské spotřeby.

Další bloky EPR

V prosinci 2018 začal komerční provoz prvního bloku EPR na světě – Tchaj-šan 1 (angl. Taishan) v Číně, v září 2019 následoval blok Tchaj-šan 2. Zavážení paliva ve Flamanville 3 ve Francii, jehož výstavba začala v prosinci 2007, je aktuálně plánováno na konec 2022. Dva bloky EPR jsou ve výstavbě v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..