Zavážení 241 palivových kazet v 2. bloku jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech začalo 15. března 2021, oznámil provozovatel elektrárny, společnost Nawah Energy Company. Týden předtím schválil Federální úřad pro jaderný dozor vydání provozní licence na tento blok, celkem jsou v této jaderné elektrárně čtyři bloky korejského typu APR-1400.

Druhý blok jaderné elektrárny Barakah. (Zdroj: ENEC)
Druhý blok jaderné elektrárny Barakah. (Zdroj: ENEC)

Nawah je dceřinou společností Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) a částečně ji vlastní Korea Electric Power Corporation (Kepco).

“Skupina odborníků z různých oborů v jaderné elektrárně Barakah při zavážení paliva do reaktoru 2. bloku následuje přísné bezpečnostní předpisy a mezinárodní ověřené postupy,“ uvedla Nawah. „Stejný proces byl úspěšně dokončen v 1. bloku začátkem roku 2020, což znamená, že v Barakah už rok provozujeme bezpečnou a čistou výrobu elektřiny.“

Jakmile budou palivové soubory zavezeny, začne Nawah sérii testů a pak bude blok uvádět do provozu a postupně navyšovat výkon. Až se ukáže, že je blok provozuschopný a bezpečný, čeká ho synchronizace se sítí a bude dodávat první kilowatthodiny elektřiny. Po úspěšném dokončení těchto zkoušek vstoupí 2. blok do komerčního provozu.

ENEC požádal o povolení k provozu 1. a 2. bloku Barakah jménem Nawah v roce 2015. Úřady prostudovaly výtah ze žádosti o udělení licence o 14 000 stránkách, provedly více než 220 revizí a vznesly 59 dotazů a požadavků, aby zajistily úplný soulad provozu elektrárny s předpisy. Na základě toho udělily povolení k provozu na 60 let.

První blok, který obdržel povolení v únoru 2020, je v plném (zatím však ne komerčním) provozu od prosince 2020. Tento blok je nyní ve finální fázi testování.

JE Barakah

V prosinci 2009 ENEC oznámila, že vybrala korejské konsorcium KEPCO jako hlavního dodavatele pro čtyři APR-1400 reaktory na JE Barakah, která se nachází v regionu Al Dhafra v emirátu Abú Dhábí. Výstavba prvního bloku začala v červenci 2012, druhého v květnu 2013, třetího v září 2014 a čtvrtého – v září 2015. Třetí blok je hotov z 94 %,čtvrtý z 87 % a jaderná elektrárna je celkově hotova z více než 95 %.

Po zprovoznění všech čtyř bloků by elektrárna měla vyrábět až 25 % elektřiny v SAE a ušetřit tak každoročně až 20 milionů tun emisí CO2, které by jinak vznikly spálením fosilních paliv.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..