Jihokorejská Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je připravena jednat s polskou vládou o finančním balíčku na výstavbu jaderných bloků, se kterou Polsko hodlá brzy začít. Oznámil to viceprezident společnosti pro rozvoj Sang Don Kim v rozhovoru pro polský energetický portál Biznes Alert.

3. a 4. blok jaderné elektrárny Shin Kori s reaktory APR-1400. (Zdroj: KHNP)
3. a 4. blok jaderné elektrárny Shin Kori s reaktory APR-1400. (Zdroj: KHNP)

Kim v rozhovoru uvedl, že KHNP je schopna poskytnout finanční schéma, vhodné pro polský projekt, cestou spolupráce s jihokorejskou vládou, národní agenturou pro exportní financování K-Sure a celosvětovými finančními institucemi.

Polská vláda plánuje vybudovat jaderné bloky o celkovém výkonu 6 až 9 GW s velkými tlakovodními reaktory generace III a III+, zatím však blíže nespecifikovala potenciální dodavatele. V lednu prohlásil ministr pro klima a životní prostředí Michal Kurtyka, že polská vláda chce výběr technologie dokončit do konce roku 2021.

Vládní dokumenty uvádějí rok 2026 jako nejzazší možnost, kdy by měla začít výstavba prvního bloku, zahájení provozu je plánováno na rok 2033. Dalších pět bloků má následovat, ten poslední by měl být připojen do sítě v roce 2043.

Co se týče financování, polský stát chce v počátečních fázích vlastnit 100 % podílu v investorské společnosti, ovšem jakmile bude vybrán další investor, nechá si rozhodující 51% podíl, zatímco společník si vezme 49 %. Požadavkem je, že případný investor bude „mít vztah k dodavateli technologie“.

KHNP

KHNP je státní společností, jejím technologickým tahounem je tlakovodní reaktor III. generace APR-1400. Mimo Koreu byl zatím postaven v jadenré elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. V Koreji pak KHNP provozuje tyto reaktory v jaderných elektrárnách Shin Kori 3 a 4, staví další v Shin Kori 5 a 6.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..