Jádro nezpůsobuje víc škod ani lidskému zdraví, ani životnímu prostředí, než jiné technologie na výrobu elektřiny, považované za udržitelné, uvádí posudek evropského Společného výzkumného střediska (Joint Research Center, JRC), který se zhruba před týdnem objevil v tisku. Vyzbrojena tímto závěrem, asociace evropských jaderných výrobců FORATOM nyní vyzývá Evropskou komisi k co nejrychlejšímu zařazení jaderné energetiky do Taxonomie udržitelného financování a přiřazení Ekoznačky pro maloobchodní finanční produkty.

Jádro: Hinkley Point C
Práce v jaderné elektrárně Hinkley Point C v Anglii. (Zdroj: EDF Energy)

“Jak ukazuje posudek, existují technologická opatření, která dokáží zabránit potenciálním škodlivým dopadům na prostředí,” uvedl Yves Desbazeille, generální ředitel FORATOM. “Navíc považujeme neradiologický vliv jaderné energetiky za srovnatelný s hydroenergetikou a obnovitelnými zdroji.”

Jádro a taxonomie

Jaderná energie zatím nikdy nebyla ani začleněna do této taxonomie, ani z ní vyloučena. Důvodem byla skutečnost, že předchozí Technická expertní skupina pro udržitelné financování (TES) doporučila, aby před případným jednáním dopady jaderné energie posoudili odborníci s hlubokou znalostí celého jaderného cyklu.

Jednou ze zásadních výzev, na které TES poukázala, je ukládání radioaktivního odpadu a skutečnost, že zatím nemáme funkční dlouhodobé řešení. JRC na tyto obavy odpověděl, že „velmi široká skupina vědců a techniků se shoduje na tom, že uložení vysoce aktivních odpadů v hlubinných geologických formacích je, za současného stavu našeho vědění, považováno za vhodné a bezpečné z hlediska jejich spolehlivé izolace od biosféry po velmi dlouhou dobu.“

“Nyní máme posudek, na který jsme čekali, a přišel čas zařadit jádro do taxonomie a dát jí ekoznačku,” dodává Desbazeille. “Zároveň jako zástupci průmyslu bereme velice vážně všechna doporučení, navržená JRC, a zajistíme implementaci všech změn, které jsou teď technicky proveditelné, abychom učinili evropský jaderný sektor tak udržitelným, jak je to jen možné.“

FORATOM teď doufá, že Evropská komise tento posudek přijme a v nadcházejících dnech se jasně vyjádří k tomu, zda a kdy zařadí jadernou energii do taxonomie. Dále FORATOM požaduje přezkoumání požadavků na získání Ekoznačky pro maloobchodní finanční produkty, aby ještě před předložením návrhu Evropské radě a Europarlamentu bylo zrušeno dosavadní vyloučení jaderné energie.

O FORATOMu

Evropské atomové fórum FORATOM je obchodním sdružením jaderných dodavatelů ze zemí EU, má svou základnu v Bruselu. Členy FORATOMU je 15 národních jaderných asociací a skrze ně FORATOM zastupuje téměř 3 000 evropských firem z jaderného průmyslu, dohromady zaměstnávajících asi 1 100 000 lidí.

Zdroj: Foratom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..