Odstraňování 566 palivových kazet ze skladovacího bazénu ve 3. bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, poškozené vlnou cunami v roce 2011, bylo dokončeno 28. února, oznámil provozovatel elektrárny, společnost  Tokyo Electric Power Company (Tepco). Ve 4. bloku již vykládání paliva z bazénu skončilo, na 1. a 2. bloku teprve začít má.

Zařízení pro vyjímání paliva ze skladovacího bazénu 3. bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. (Zdroj: TEPCO)
Zařízení pro vyjímání paliva ze skladovacího bazénu 3. bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. (Zdroj: TEPCO)

Odstraňování paliva ze skladovacího bazénu ve 3. bloku začalo 15. dubna 2019 po několika letech odklízení radioaktivních sutin z podlah v budově reaktoru a bezpečnostních příprav, které měly zabránit nehodám. Cílem TEPCO bylo odstranit palivo během účetního roku 2020 (který končí v březnu 2021), což zapadá do středních a dlouhodobých plánů společnosti.

Začátkem března společnost oznámila, že odstranila posledních šest palivových článků, uložených v bazénu, z transportních kontejnerů, a uskladnila je do společného bazénového skladiště, čímž svůj záměr dokončila.

Střechu reaktorové budovy, která chránila 3. blok, zničila exploze vodíku tři dny po zemětřesení a vlně cunami 11. března 2011. Nádrž s palivem to nechalo napospas vnějšímu světu, navíc skončila pod sutinami včetně natavených a pokroucených ocelových trámů.

Fukušima si vyžádala robotické odstraňování trosek a paliva

Tepco uvádí, že palivo ze skladovacího bazénu ve 3. bloku odstraňovala postupně, po sérii přípravných kroků, jmenovitě: odstraňování trosek z vrchních pater budovy a jejich dekontaminace, stavba ochranného krytu nad palivem a instalace strojů na manipulaci s palivem. Jelikož intenzita radiace v budovách jaderné elektrárny Fukušima je velmi vysoká, odklízela sutiny na dálku pomocí robotů.

„Tyto metody jsme využili poprvé a čelili jsme řadě problémů, které bylo nutné vyřešit,“ uvádí Tepco.

Tepco postavila speciální konstrukci, díky které mohla manipulovat palivem v bazénu pomocí jeřábu. Je vysoká 54 metrů a sestává z ocelové konstrukce, filtrované ventilace a klenuté střechy, po kterou se pohybuje jeřáb. Celkem je tato struktura dlouhá 57 metrů, široká 19 metrů a nemá uchycení na samotné budově reaktoru, nýbrž na zemi na jedné straně a na budově strojovny na straně druhé.

Společnost dokončila odstraňování 1331 vyhořelých kazet ze skladovacího bazénu ve 4. bloku, který utrpěla mnohem větší škody, na konci roku 2014.

Tepco uvedla, že “vědomosti a zkušenosti, které jsme získali” při odstraňování paliva ve 3. bloku, “plně zužitkujeme při odstraňování paliva ze skladovacích bazénů v blocích 1 a 2. Krok za krokem postupujeme ke konečné likvidaci, ale prioritou je pro nás bezpečnost“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..