Cosmin Ghita, předseda rumunského provozovatele jaderných elektráren Nuclearelectrica, uvedl, že finální rozhodnutí o investici do projektu na dokončení 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda přijde v roce 2024. Třetí blok by pak měl být zprovozněn v dalších desetiletí. Podle agentury Agerpres to Ghita oznámil během konference 23. února a zároveň řekl, že Nuclearelectrica své záměry představí na příští výroční schůzi (AGM, Annual General Meeting) všech akcionářů.

V jaderné elektrárně Cernavoda jsou provozovány dva bloky typu CANDU a zbývající tři jsou rozestavěny. (Zdroj: Nuclearelectrica)
V jaderné elektrárně Cernavoda jsou provozovány dva bloky typu CANDU a zbývající tři jsou rozestavěny. (Zdroj: Nuclearelectrica)

“Odhadujeme, že 3. blok zprovozníme v letech 2030-2031 podle Integrovaného národního plánu pro klima a energetiku (ENCP), což znamená, že se stavebními pracemi musíme začít někdy v roce 2024.”

Rumunský ENCP 2021-2030 je desetiletý plán, který vznikl v rámci snah Evropské unie o snížení emisí skleníkových plynů, a jeho obdoby přijaly všechny členské země.

Na otázku, kolik budou dva nova bloky stát, Ghita odpověděl, že před výroční schůzí nebude veřejně uvádět žádná čísla. Odhady ze studie proveditelnosti z roku 2012 mluví o 7 miliardách eur (zhruba 176 miliard korun), nicméně byla podle něj v mezičase aktualizována.

Mezinárodní dohody Nuclearelectrica ohledně JE Cernavoda

26. října 2020 Rumunsko a Francie podepsaly deklaraci o záměru spolupracovat v jaderné energetice, která obsahuje, mimo jiné, ustanovení o spolupráci „se strategickými partnery“ při výstavbě nových bloků 3 a 4 a modernizaci bloku 1.

Rovněž v říjnu podepsaly Rumunsko a USA předběžnou mezivládní dohodu o spolupráci při rozšiřování a modernizaci rumunských jaderných kapacit. Stejně jako v případě Francie, i tato dohoda hovoří o dokončení Cernavoda 3 a 4 a modernizaci bloku 1. Ještě téhož dne rumunské ministerstvo ekonomiky, energetiky a obchodu podepsalo memorandum o porozumění s americkou bankou Export-Import Bank of the USA, které deklarovalo záměr posílit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi a hledat nové společné příležitosti, speciálně v energetice a infrastruktuře.

Nuclearelectrica koncem února oznámila, že v roce 2020 měla meziroční zisk 684,7 milionů RON (přibližně 3,7 miliardy korun), meziroční růst tak činí 27,8 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..