Bundeskartellamt, německý federální antimonopolní úřad, schválil to, že společnosti TVEL (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a francouzský Framatome mohou vytvořit společný podnik na výrobu jaderného paliva. Minulý týden o tom informovala ruská tisková agentura TASS.

Palivová kazeta TVS Kvadrat vyráběné TVELem pro západní tlakovodní reaktory. (Zdroj: TVEL)
Palivová kazeta TVS Kvadrat vyráběné TVELem pro západní tlakovodní reaktory. (Zdroj: TVEL)

Obě společnosti podaly žádost o založení společného podniku, který bude vyrábět jaderné palivo pro jaderné elektrárny 12. února 2021. Na webu antimonopolního úřadu se informace o schválení žádosti objevila 11. března 2021.

Společnost TVEL vyrábí jaderné palivo pro reaktory VVER a dodává komponenty paliva i pro západní typy jaderných reaktorů. V současnosti společnost usiluje o vstup na západní trh se svou vlastní konstrukcí paliva pro západní tlakovodní reaktory. Při vývoji využila materiály a konstrukční řešení používaná v aktivní zóně reaktorů VVER. Společnost zaujímá zhruba šestinu světového trhu s jaderným palivem.

Framatome vyrábí ve svých továrnách ve Francii, Německu a USA jaderné palivo pro západní tlakovodní reaktory a varné reaktory. Na světovém trhu s výrobou jaderného paliva drží jednu pětinu a jeho hlavním odbytištěm je západní Evropa. V loňském roce uvedl výkonný ředitel Framatome pro prodeje Frederic Lelievre, že společnost vyvíjí jaderné palivo pro jaderné elektrárny ruské konstrukce.

Tolerantní palivo Framatomu a TVELu

Obě firmy stejně jako ostatní dodavatelé jaderného paliva v posledních letech intenzivně pracují na vývoji tzv. tolerantního paliva, které bude odolávat havarijním podmínkám v aktivní zóně jaderného reaktoru. Jde o reakci na fukušimskou havárii, která má zabránit opakování exploze vodíku v reaktorové budově. Hledají se proto materiály, které budou mít větší teplotní odolnost a na kterých nebude za vysokých teplot docházet k rozkladu vody na vodík a kyslík.

Framatome letos v únoru oznámil, že jeho tolerantní palivo prošlo první palivovou kampaní v energetickém reaktoru ve Spojených státech. TVEL v březnu dokončil druhý ozařovací cyklus svých testovacích tolerantních proutků ve výzkumném reaktoru MIR.

Další spolupráce s Framatomem

Mateřská společnost TVELu, Rosatom, spolupracuje s Framatomem i při výstavbě jaderných elektráren typu VVER. Francouzská společnost je součástí konsorcia na dodávku řídicích systémů pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi a maďarskou jadernou elektrárnu Paks II. Ve spojení s Rosatomem jde Framatome také do tendru na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene.

Zdroj: TASS, Atomic-energy.ru, Deutsche Welle

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..