GE Steam Power 15. března oznámila, že vyrobila lopatku posledního stupně své nízkotlaké turbíny typu Arabelle, která je se 75 palci (190,5 centimetru) největší na světě. S tímto typem lopatky zvládne jaderná elektrárna Hinkley Point C, která je právě ve výstavbě v britském Somersetu, vyrábět 3,2 GWe elektřiny bez emisí CO2, uvedla GE. Parní turbína Arabelle pro tuto jadernou elektrárnu se má po dokončení stát nejvýkonnější jadernou parní turbínou v provozu. Prošla zkouškami v továrně GE ve francouzském Belfortu.

Jeden z dílů turbíny Arabelle. (Zdroj: GE Steam Power)
Jeden z dílů turbíny Arabelle. (Zdroj: GE Steam Power)

Po vložení do vyvažovací šachty, speciálně navržené pro velké turbíny, prošel 8 metrů široký lopatkový modul zkouškou, během které se točil rychlostí 1500 otáček za minutu, což se podobá jeho budoucím provozním podmínkám v elektrárně.

“Tato turbínová část je hlavní metou prvního čtvrtletí 2021 pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C, kterou jsme zvládli včas i přes pandemii,” uvedl Guillaume Callewaert, programový ředitel EDF HPC. “Až bude tato zásadní komponenta doručena do elektrárny, stane se pro nás důležitou součástí činnosti naší mechanické a elektrické divize pro nadcházející měsíce.“

Lopatky posledního stupně jsou součástí nízkotlakého modulu v parním turbosoustrojí, které v jaderné elektrárně přeměňuje pohybovou energii páry na elektřinu. Čím delší lopatka, tím je parní turbína účinnější a tím lépe jde optimalizovat protitlak, což v součtu zvyšuje energetický výstup z jaderných elektráren, uvádí GE Steam Power.

“Hinkley Point C je klíčovým prvkem britské strategie na snižování průmyslových emisí,” uvedl Frédéric Wiscart, vedoucí projektového oddělení v GE Steam Power. “Po dokončení bude vyrábět 3,2 GWe spolehlivé elektřiny bez emisí CO2 po dobu příštích 60 let.”

V rámci smlouvy na konstrukci, dodávku a instalaci dvou turbínových ostrovů v elektrárně Hinkley Point C vyrobí GE Steam Power hlavní vybavení, které zahrnuje parní turbíny a generátory Arabelle.

Další dodávky turbín Arabelle

V lednu dodala GE Steam Power první parní turbínu Arabelle pro jadernou elektrárnu Akkuyu v Turecku s reaktory VVER-1200. Bylo to první zařízení od GE pro tento projekt a dokázala jej vyrobit a dopravit čtyři měsíce před termínem.

Celkem zahrnuje vybavení, které GE má dodat do Akkuyu, hlavní součásti čtyř turbínových ostrovů včetně parních turbín Arabelle, čtyřpólové generátory Gigatop a vakuová čerpadla do strojovny. Akkuyu je první tureckou jadernou elektrárnou, staví ji Rosatom a po dokončení bude mít výkon 4,8 GWe.

Po dodání prvního vybavení do Akkuyu uvedla GE Steam Power, že její výrobky poslouží při výrobě dalších více než 20 GWe bezemisní elektřiny v budoucích letech díky technologii Arabelle, čímž „světová flotila“ vzroste na 53 GWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..